Έ(χ)ασε την… επαφή με την Ανάβρα και πάει στα μπαράζ

Μία αγωνιστική πριν το φινάλε ο Πύρρος Λάρισας αναδείχθηκε ισόπαλος με την αδιάφορη βαθμολογικά, Πελασγιώτιδα και έχασε στο κυνήγι την Προοδευτική Βερδικούσιας που κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα του 3ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι η ομάδα του Πύρρου πλέον θα περιμένει στα μπαράζ ανόδου τον Προμηθέα Λάρισας από τον 1ο Όμιλο και μία εκ των Ελπίς Μεσοχωρίου και Λαρισαϊκού από τον 2ο Όμιλο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μετά από ένα στείρο πρώτο μέρος να ανοίξουν στο σκορ στο 54ο λεπτό με τον Ρενάτο Φραχόλι να πλασάρει ιδανικά τον Τζήμα και να μετουσιώνει σε τέρμα την ασσίστ του Άλκη Νικούλη. Στο 64′ μάλιστα οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σε σουτ του Μούρι για το 0 – 2, που δεν έγινε ποτέ.

Και το πληρώσαν. Αρχικά στο 82′ με πλασέ του Ζυγογιάννη από θέση βολής μετά από σέντρα του Βογιατζή, η «Πέλα» έκανε αρχικά το 1 – 1, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος ποδοσφαιριστής, ο Ζυγογιάννης πέτυχε το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στην αναμέτρηση βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού.

Η ομάδα του Πύρρου έσωσε τη παρτίδα με τον βαθμό της ισοπαλίας χάρις σε τέρμα του Μούρι στο 85′ μετά από την δεύτερή του ασσίστ στο παιχνίδι του Άλκη Νικούλη.

Πελασγιώτις Λάρισας (Κώστας Μπακατσής): Τζήμας, Γκαραβέλας Λ., Κατράνας, Κόλα, Τέλλιος (80′ Ζυγογιάννης), Λαζαρίδης (58′ Χαραλάμπους), Γκόγκος, Αγγελακόπουλος, Δαμασιώτης (85′ Γκάνας), Βογιατζής, Μαροσούλης (72′ Γελαλής).

Α.Σ. Βορειοηπειρωτών Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Διαμαντόπουλος, Μαρούδης, Βελλής, Καψαλός, Κάτσης (70′ Πότσης), Τζιόγκας, Κάτσας, Λεσάι (50′ Βάσσος), Νικούλης, Μούρι, Φραχόλι.