Έ(χ)ασε την ευκαιρία ο Δαμασιακός…

Την ευκαιρία να πλαισιωθεί στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας έχασε ο Δαμασιακός, καθώς εκεί που κέρδιζε με 2 – 0 στο γήπεδο της Νεάπολης, τελικά ο Ηρακλής Λάρισας κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού διαμόρφωσε το τελικό σκορ, 2 – 2.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο γήπεδο της Νεάπολης και ο πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, Ηρακλής Λάρισας ήρθε ισόπαλος με τον Δαμασιακό όπου προσπαθεί να καταλάβει τη τρίτη θέση του πρωταθλήματος, που οδηγεί παράλληλα και στην Α΄τοπική κατηγορία.

Με το σημερινό βαθμό λοιπόν, η ομάδα του Γιάννη Τσακμακίδη έφθασε τους εβδομήντα τέσσερις βαθμούς, ενώ από την άλλη, το συγκρότημα του Κώστα Καζάκη έφθασε τους πενήντα ένα πόντους ύστερα και από την 30η αγωνιστική.

Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα ήταν και γκολ για τον Δαμασιακό. Στο 26ο λεπτό ο Στέλιος Λέτσιος από θέση βολής έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ, ενώ στο 40ο λεπτό ο Θοδωρής Τσιάλτας με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έκανε δύο τα τέρματα για τον Δαμασιακό.

Στην επανάληψη τώρα και στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ξανά μπήκαν στο παιχνίδι, καθώς μείωσαν σε 1 – 2 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέτρου Ψωμολιά, ενώ δέκα λεπτά νωρίτερα, ο Σταύρος Κατσής σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Μιγδάνη με σουτ μέσα από τη περιοχή.

Μάλιστα, στο 80ο λεπτό ο Δαμασιακός έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές, καθώς ο Στέλιος Μπακαΐμης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο Σπύρος Ζαφειρίου με ιδανικό τελείωμα έπειτα από πάσα του Κώστα Λιάνου διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Ντιντής, Λιάνος, Φορτομάρης, Ψωμολιάς, Πατσής, Φώτος (60′ Σπανός), Μπάμης, Μολάς, Γκιουρσάνης, Κατσής (60′ Ζαφειρίου), Σουλτούκης (60′ Αποστόλου).

Δαμασιακός (Κώστας Καζάκης): Μιγδάνης, Μπακαΐμης, Καρατζιόλης, Ντόκος, Λέτσιος Κ., Τιούτιος, Τσιάλτας, Λέτσιος Στ., Δούκας (63′ Μουσιάρης (88′ λ.τ. Λέτσιος Γ.)), Λούτσος, Ραπτοτάσιος.