Έ(χ)ασε την ευκαιρία το Συκούριο!

Ο Κίσσαβος Συκουρίου αναδείχθηκε ισόπαλος 2 – 2 εκτός έδρας με τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ για την 21η αγωνιστική της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας.

Έτσι έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει την απόσταση από τον πρωτοπόρο Ηρακλή Λάρισας, ο οποίος έμεινε ισόπαλος με το Ελευθεραί. Το Συκούριο λοιπόν παρέμεινε στη 2η θέση, έχοντας 46 βαθμούς. Από την άλλη ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ βρίσκεται στο κάτω μισό του βαθμολογικού πίνακα, καθώς είναι προτελευταίος με 15 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ ήταν αυτός που ξεκίνησε δυνατά και αιφνιδίασε τους αντιπάλους του παίρνοντας από πολύ νωρίς κεφάλι στο σκορ. Στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από φάουλ του Γιώργου Ελευθέρογλου, με κεφαλιά ο Σωτήρης Κουτσάκης έκανε το 1 – 0.

Η απάντηση ωστόσο του Συκουρίου ήταν κάτι παραπάνω από άμεση. Στο 14′ λοιπόν, ο Σελήνης εκτέλεσε πλάγιο άουτ, ο Κουκουτσέλος πήρε τη πρώτη κεφαλιά και ο Χατζηλιάδης με μία νέα κεφαλιά, νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ και ισοφάρισε σε 1 – 1.

Ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο και οι γηπεδούχοι… «χτύπησαν» ξανά! Και πάλι γρήγορα! Με τη σέντρα σχεδόν, μετά από ενέργεια του Γιώργου Ελευθέρογλου, η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών και ο Πουρνάρας που ερχόταν από με φόρα με σουτ έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του!

Από την άλλη οι ο Κίσσαβος Συκουρίου είχε και πάλι την… λύση. Καθώς στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Κάτσας με διαγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας σε 2 – 2! Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στην ανατροπή, όμως το σουτ στο 76′ του Μαυρομάτη βρήκε στη ρίζα του δοκαριού, με το 2 – 2 να είναι το τελικό σκορ.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Χρήστος Γραβάνης): Μάνος, Καραλής, Κοτρώτσιος Θ., Κοτρώτσιος Χρ., Δεμέστιχας, Δήμου, Θέμελης (88′ Μητσιός), Κουτσάκης (75′ Τσιλίκας), Πουρνάρας (79′ Βασίλεβ), Ελευθέρογλου, Ζαφειρούλης.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Γκιγκούδης, Κάτσας, Κώτσιας, Μαυρομάτης, Καλούσης, Καπετάνι, Αγγέλης, Πλιάγκας, Σελήνης (62′ Σενκάι), Κουκουτσέλος (82′ Τζιούρας), Χατζηλιάδης.