Έ(χ)ασε την ευκαιρία…

Ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας έχασε την ευκαιρία να μειώσει την απόστασή του από την κορυφή, καθώς έμεινε στο 1 – 1 με τη Δόξα Ραχούλας.

Συγκεκριμένα ο Ηρακλής Λάρισας αναδείχθηκε ισόπαλος χωρίς σκορ με τη Νεάπολη και με νίκη η Μελιβοία θα μπορούσε να μειώσει στους 3 βαθμούς όμως δεν νίκησε και παρέμεινε η διαφορά στους 5. Ο Φιλοκτήτης λοιπόν είναι 2ος με 23 βαθμούς, ενώ η Ραχούλα είναι στην 8η θέση με 15.

Στον αγώνα τώρα η φιλοξενούμενη Δόξα Ραχούλας ήταν αυτή που αιφνιδίασε τους αντιπάλους τους. Καθώς στο 12ο λεπτό της αναμέτρησης ο Δημήτρης Γκόγκουρας ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι, του οποίου την εκτέλεση ανέλαβε ο Βασίλης Αργυρακούλης και δεν αστόχησε για το  0 – 1.

Ο Φιλοκτήτης Μελιβοίας με τη σειρά του κατάφερε να αντιδράσει και να απαντήσει στο γκολ λίγο μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου στο ματς. Συγκεκριμένα στο 35΄ο Κώστας Κατσιώτης με σουτ έξω από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο να πραγματοποιήσουν την ανατροπή. Όταν στο 58ο λεπτό, κεφαλιά του Τόλη Κατσιάνου και η μπάλα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι, από εκτέλεση κόρνερ του Κώστα Κατσιώτη.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης τίποτα δεν άλλαξε στο σκορ, παρότι η Ραχούλα αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το 65΄λόγω αποβολής του Κώστα Αθανασούλη, με το 1 – 1 να είναι το τελικό σκορ.

Φιλοκτήτης Μελιβοίας (Νίκος Ανδρέου): Φιλοκώστας, Πλατσάς Γ., Γκοργκόλης (80′ Μαλαχτάρης), Κατσιάνος, Ρέντζας, Πασιάς Π., Μυλωνάς (65′ Παπαρίζος), Πασιάς Δ., Κατσιώτης, Γκουντάρας Ν. (50′ Λαδάς), Καπετάνιος.

Δόξα Ραχούλας (Μάκης Αλεξούδης): Παζιάνας, Θεοχαρούλης (35′ λ.τ. Μηταλούλης), Πιλτσούλης, Κόλλιας, Τσέλιγκας, Τέγος, Αθανασούλης, Γκόγκουρας, Σταμουλάκης (88′ Σκάκος), Αργυρακούλης, Καζάνι.