Έ(Χ)ασε την ευκαιρία…

Την ευκαιρία να επιστρέψει στις νίκες και να κρατήσει την απόσταση από τον τρίτο Πυργετό, έχασε ο Πύρρος απέναντι στο Ομορφοχώρι, με την αναμέτρηση να τελειώνει με σκορ 1 – 1. Στο νοσοκομείο ο πρόεδρος της Δόξας, Γιώργος Μαξιμιάδης.

Σε ένα παιχνίδι όπου χάθηκε πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα από τον Βαγγέλη Τζιόγκα, ο Πύρρος δεν κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης και συνεχίζει στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος έχοντας τριάντα τρεις βαθμούς.

Αντίθετα, το συγκρότημα του Μανώλη Γαραζανάκη με το σημερινό βαθμό έφθασε τους έντεκα πόντους και συνεχίζει τη προσπάθεια του για παραμονή στη κατηγορία κι ενώ βρίσκεται στη δωδέκατη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Παπαδόπουλος με πλασέ από θέση βολής έκανε το 0 – 1, ενώ στο 35ο λεπτό ο Μούρι μετά από κάθετη πάσα του Νικούλη, πέτυχε το 1 – 1 με ωραίο τελείωμα.

Βέβαια, οι γηπεδούχοι έχασαν μοναδική ευκαιρία να πετύχουν το 2 – 1 στις καθυστερήσεις του αγώνα. Ο κ. Κουκούλης υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Βαγγέλης Τζιόγκας αστόχησε από τα έντεκα βήματα, καθώς ο Παρασκευάς Γρηγορίου του είπε «όχι» και κράτησε τον βαθμό της ισοπαλίας για το Ομορφοχώρι.

Οι άνθρωποι του Ομορφοχωρίου εξέφρασαν έντονα παράπονα για την απόφαση αυτή να δοθεί πέναλτι και ο πρόεδρος της Δόξας, Γιώργος Μαξιμιάδης, μπήκε στο γήπεδο να ηρεμήσει τα πνεύματα και στη προσπάθεια του έπεσε στον αγωνιστικό χώρο κι έσπασε τον γοφό. Μάλιστα, οδηγήθηκε στο νοσοκομείο με ασθενοφόρο προκειμένου να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες και να προχωρήσει σε χειρουργική επέμβαση.

Α.Σ. Βορειοηπειρωτών ο Πύρρος (Κώστας Βασίλης): Κουσιάς, Λίτσας, Μαστακούλης, Μαρούδης (75′ Καψαλός), Κάτσης, Τζιόγκας, Βασιλόπουλος, Κάτσας, Νικούλης, Μούρι, Λεσάι (46′ Μήτρος).

Δόξα Ομορφοχωρίου (Μανώλης Γαραζανάκης): Γρηγορίου, Τζιόγκας, Ασίκογλου, Μουστάκας, Παγκράτης, Τζαλαμπύρας, Φούκης, Ζαφειρίου (50′ Σαμαράς), Παπαδόπουλος, Σφέτσος Αλ. (70′ λ.τ. Μπουφίκος), Σφέτσος Κ.