Έ(χ)ασε τη νίκη στα… «χασομέρια»

Ο Αχιλλέας Φαρσάλων προηγήθηκε κόντρα στον ΑΟ Σελλάνων, κρατούσε στα χέρια του το σπουδαίο τρίποντο όμως στην τελευταία φάση της αναμέτρησης δέχθηκε την ισοφάριση και έτσι πήρε τον βαθμό της ισοπάλιας στο τελευταίο παιχνίδι του πρώτου γύρου στον 4ο Όμιλο της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας.

Έτσι ο Αχιλλέας έφτασε τους 9 βαθμούς και βρίσκεται στην 11η θέση έπειτα από το πέρας της 13ης αγωνιστικής.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Κουτσουκέρας στην σύγκρουσή του με τον Μαρούδα τραυματίστηκε στο ζυγωματικό και αντικαταστάθηκε από τον Χάμο μόλις στο 5′. Εν συνεχεία ο Αχιλλέας απείλησε με κάποια σουτ των Τλούπα και Βούλγαρη στα πρώτα λεπτά. Στο 22′ η ομάδα του κ. Παραφέστα κατάφερε να ανοίξει το σκορ όταν ο Βούλγαρης έκανε όμορφη σέντρα από τα αριστερά στον Νεμπεγλέρα και αυτός με προβολή νίκησε τον Κουτσόπουλο και πέτυχε το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως η κεφαλιά του Μαρούδα πέντε λεπτά αργότερα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Χάμου. Ο Αχιλλέας απείλησε εκ νέου με ένα σουτ του Τλούπα στο 35′ το οποίο όμως πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε αισθητά ο Αχιλλέας προσπάθησε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα, οι φιλοξενούμενοι είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Βουκομάνοβιτς και Μαρούδα όμως δεν βρήκαν στόχο. Εν τέλει στο 90’+5′ ο Παπαδημητρόπουλος εκμεταλλεύτηκε την σύγχυση στα καρέ του Αχιλλέα και με πλασέ πέτυχε το 1 – 1 παίρνοντας την «μπουκιά από το στόμα» των «Μυρμιδόνων».

Αχιλλέας Φαρσάλων (Τάκης Παραφέστας): Κουτσουκέρας (8′ λ.τ. Χάμος), Οικονόμου, Κούλπας, Αναγνώστης, Καραμπούζης, Νεμπεγλέρας, Μανιώτης, Τλούπας (71’ Μάρκου), Συράκος (83’ Κόλα), Χατζής, Βούλγαρης (60’ Καραγκούνης).

ΑΟ Σελλάνων (Γιάννης Μπουρνάκας): Κουτσόπουλος, Μάττας, Τζάνης (90’ Γιαγιάκος), Αρχοντής, Κούρκουλας (80’ Παπαδημητρίου), Θεοδωρόπουλος (65′ Καραγκούνης Χρ.), Χαδιάρης, Βουκομάνοβιτς, Κοντός, Υφαντής, Μαρούδας (67’ Παπαδημητρόπουλος).