Έχασε τη πρόκριση στα πέναλτι…

Τον αποκλεισμό υπέστη σήμερα το μεσημέρι ο Απόλλων Λάρισας από το Κύπελλο της Γ΄εθνικής, στη διαδικασία των πέναλτι με αντίπαλο τον ΑΕ Καραϊσκάκη, στην αναμέτρηση όπου έλαβε χώρα στο γήπεδο της Φιλιππούπολης.

Το συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη παρουσιάστηκε με νέα πρόσωπα, μιας και ο έμπειρος τεχνικός θέλησε να ξεκουράσει βασικούς ποδοσφαιριστές, ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος της Γ΄εθνικής.

Στο 5ο μόλις λεπτό του αγώνα, ο Νταντίδης με δικό του τέρμα έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους στο σκορ, ενώ στο 28ο λεπτό, ο Θάνος Γιαννακόπουλος έφερε το ματς στα ίσια με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Πέτρος Διβανές από τον Καραγιαννίδη.

Μάλιστα, το λαρισινό συγκρότημα είχε και μία μοναδική χαμένη ευκαιρία στο 68ο λεπτό με τον Αντώνη Καμπλιώνη, με τη μπάλα ωστόσο να μη του κάνει το χατήρι και να σταματά στο δοκάρι της εστίας του γκολκίπερ, Σιαράβα.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε με σκορ 1 – 1 κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στη ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι.

Για τον Απόλλωνα Λάρισας ευστόχησαν οι Σουλίδης, Γιαννακόπουλος και Ιβανίδης, ενώ αστόχησαν οι Σαχινίδης, Διβανές και Ανδρέου.

Για τον ΑΕ Καραϊσκάκη ευστόχησαν οι Χαρτσιάς, Βελέτης, Καραγιαννίδης και Κόλλινς, ενώ αστόχησαν οι Νταντίδης και Γυφτοκώστας.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Σταυράκης, Μάρκου, Γιαννακόπουλος, Ιορδανίδης, Χολέβας (96′ λ.τ. Ανδρέου), Ιβανίδης, Γκουντρουμπής (60′ Κολοβός), Διβανές, Σαχινίδης, Σουλίδης, Καμπλιώνης (81′ Συράκος).

ΑΕ Καραϊσκάκης (Νίκος Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Παπανίκου, Καψάλης, Αβραμίδης (104′ Τσάκαλος), Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Χαρτσιάς, Νταντίδης, Γυφτοκώστας, Μαζιώτης (70′ Ευαγγέλου), Γούλας (81′ Βελέτης).