Έ(χ)ασε πρωτάθλημα, κυνηγά τη διαφορά των πλέι-οφ!

Δίχως νικητή ολοκλήρωθηκε η αναμέτρηση μεταξύ Δωτιέα Αγιάς και Αστραπή Νέας Πολιτείας, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1 – 1.

Μετά από αυτή την ισοπαλία, ο Δωτιέας Αγιάς έχασε τις όποιες ελπίδες του για πρωτάθλημα, καθώς ο 1ος Αχιλλέας απέκτησε προβάδισμα 11 βαθμών, κάτι που δε μπορεί να ανατραπεί με μόλις τρεις αγωνιστικές να απομένουν. Εκείνο όμως που πραγματικά και ρεαλιστικά κυνηγά ο Δωτιέας είναι η διαφορά των 13 πόντων, ούτως ώστε να μπει στη διαδικασία των πλέι-οφ με τον πρωταθλητή, Αχιλλέα. Η Νέα Πολιτεία βρίσκεται στην 15η θέση με 21 βαθμούς και είναι σίγουρα μία εκ των ομάδων των πλέι-άουτ.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων δεν κατάφεραν να απειλήσουν τους αντίπαλους γκολκίπερ και έτσι το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς να υπάρχει σκορ στο ματς.

Στην «επανάληψη» τώρα οι γηπεδούχοι όμως κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Στο 65ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Ζήσης Μαλάκος ανατράπηκε στην αντίπαλη περιοχή κερδίζοντας πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσατσαλίδης και δεν αστόχησε για το 1 – 0.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 78’. Ο Βασίλης Φούντας με πλασέ μετά από ωραία σέντρα του Παντελή Βενέτη, νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και ισοφάρισε σε 1 – 1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Στο 85’ ο Δωτιέας «άγγιξε» το 2 – 1. Ο Ζήσης Μαλάκος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, όμως ο κ. Αγγελούλης ακύρωσε το τέρμα των γηπεδούχων, καθώς θεώρησε πως ο παίκτης σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι και όχι με το στήθος. Με το 1 – 1 να μένει μέχρι το τέλος.

Οι άνθρωποι της Νέας Πολιτείας αφιερώνουν το σημερινό βαθμό και τη σημερινή εμφάνιση στον νεαρό Βαγγέλη Σκόμπα, όπου τραυματίστηκε στο περασμένο παιχνίδι με τον Σμόλικα και έκανε επέμβαση και του εύχονται περαστικά και καλή ανάρρωση.

Δωτιέας Αγιάς (Δημήτρης Μπουκουβάλας): Φαρμάκας, Γούτος Ευάγγ. (60′ λ.τ. Μπόντε), Γούτος Ν., Σούλι, Τσακάλι, Ντελής (46′ Νάτσης), Ντακούλας, Τσατσαλίδης, Μαλάκος, Γιαννακός, Χαλάτσης (85′ Σβερκούλης).

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Γιαγιάκος, Χλωρός, Χασιώτης, Παπαμάνος, Μπατζέλας, Μπέτσης, Βενέτης, Τζουμάκης, Κυριάκος, Φούντας.