Έχει «σφυγμό» η Λάρισα 2012

Η Λάρισα 2012 πήρε μία πολύ σημαντική, από άποψη βαθμολογίας, νίκη, επικρατώντας με 2 – 1 εντός έδρας του Αστέρα Τυρνάβου.

Έτσι ανέβηκε στην 1η θέση των πλέι άουτ, και στην 12η συνολικά της βαθμολογικής κατάταξης έχοντας μαζέψει συνολικά 30 βαθμούς. Από την άλλη η ομάδα του Τυρνάβου παραμένει στη τελευταία θέση με μόλις 10 βαθμούς.

Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα πέτυχαν οι γηπεδούχοι. Καθώς πριν καν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, πήραν κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα στο 7ο λεπτό ο Χρήστος Δαλαμπύρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα ο Αστέρας Τυρνάβου απάντησε στο γκολ που δέχτηκε. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, σέντρα του Κώστα Γκαραγκούνη, απέκρουσε ο Νίκος Ιορδανίδης, στην επαναφορά σούταρε ο Γιώργος Λάζος, απέκρουσε εκ νέου και σε νέα επαναφορά ο Σούλης Καρακώστας ισοφάρισε σε 1 – 1.

Όμως η Λάρισα 2012 δεν το έβαλε κάτω και πήρε ξανά το προβάδισμα. Εκτέλεσε φάουλ ο Παναγιώτης Κίτσιος και έβαλε αυτογκόλ καταλάθος ο Βαλάντης Γκαραγκούνης στη προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα.

Τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για τους φιλοξενούμενους στο 87’ , όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Γιώργος Μπαντής. Ενώ η Λάρισα 2012 είχε χαμένες ευκαιρίες με τους Δαλαμπύρα και Κίτσιο. Έτσι το 2 – 1 ήταν το τελικό σκορ.

Λάρισα 2012 (Θοδωρής Στεργιάδης): Ιορδανίδης, Κατσαμπάς (60′ Κατσαμπάς), Σκέντζας Π., Φλώρος Παντ., Γκόλτσιος, Κριεμάδης, Κίτσιος Π., Φλώρος Β., Γεωργούλας Θοδ., Δαλαμπύρας (87′ Μπαστούνης), Κίτσιος Δ.

Αστέρας Τυρνάβου 2010 (Σάκης Παπακωνσταντίνου): Καρακώστας Ν., Γκαραγκούνης Β., Πάσιος Β., Λάζος, Γαλάνης, Καρακώστας Σ. (85′ Γκαραγκούνης Ι.), Τάκης, Γκαραγκούνης Σπ., Πάσιος Αν., Μπαντής Γ., Υσούφης (30′ Μαυρίδης).