Ήταν ανώτερη και κέρδισε!

Την εντός έδρας νίκη πανηγύρισε η Δήμητρα Γιάννουλης στη 17η αγωνιστική, καθώς κέρδισε με 2 – 0 τον Παναγροτικό Νίκαιας, με τον Αντώνη Ραμάι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής των «πρασίνων».

Η ομάδα του Νίκου Χρόνη ήταν η μεγάλη νικήτρια στη μεγάλη «μάχη» των δύο ομάδων ανάμεσα σε Γιάννουλη και Νίκαια, με τη Δήμητρα έτσι να φθάνει είκοσι βαθμούς και να βρίσκεται στους είκοσι βαθμούς.

Αντίθετα, το σύνολο του Βαγγέλη Μπρισίμη προσπάθησε για το θετικό αποτέλεσμα και δεν κατάφερε να φύγει με αυτό, με τον Παναγροτικό να μένει στους δέκα έξι βαθμούς και στη δέκατη τρίτη θέση του πίνακα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά για τους γηπεδούχους με τη Γιάννουλη να χάνει σημαντικές στιγμές με τους Καρέλα (13′), Σαπάκο (29′) και Ραμάι (31′), ενώ στο 11ο λεπτό ο Γιάννης Μπάμπαλης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Θοδωρή Σαρακατσάνη μετά από εκτέλεση κόρνερ του Αντώνη Ραμάι.

Από την άλλη, ο Παναγροτικός στάθηκε άτυχος αφού στα πρώτα λεπτά έχασε τους Δημήτρη Χονδρονάσιο και Αντώνη Ψαρούλη με τραυματισμούς και οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με δύο αλλαγές στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά του αγώνα.

Στην επανάληψη και στο 83ο λεπτό ο Αντώνης Ραμάι με δικό του τέρμα έβαλε μπροστά τη Γιάννουλη στο σκορ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης έκανε δύο τα τέρματα για τους «πράσινους» αλλά και τα προσωπικά του γκολ στην αναμέτρηση.

Το 2 – 0 έμεινε μέχρι το φινάλε και το τελευταίο σφύριγμα του κ. Μπουρουζίκα έβγαλε νικήτρια τη Γιάννουλη στη μεταξύ τους συνάντηση με τη Νίκαια για την αποφυγή από τις θέσεις πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Δήμητρα Γιάννουλης (Νίκος Χρόνης): Κοτλής, Σαπάκος, Ραπτόπουλος (75′ Μονάντερος), Ντούφας, Γκουντρουμπής (70′ Θώμος), Παπακωνσταντίνου, Γκαλγκανόπουλος, Μπάμπαλης, Ραμάι, Μαυρουδής (85′ Κατέρης), Καρέλας (60′ Μήτρου).

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Σαρακατσάνης, Σώκος, Ψαρούλης Αντ. (14′ λ.τ. Ψαρούλης Δ.), Πανδρεμένος, Χονδρονάσιος (11′ λ.τ. Γκερλιώτης), Σακελλαρίου, Γκουντίκας, Δημόπουλος, Βλαχάκης, Φουρίκης, Ολομάνι.