Ήταν ανώτερος και δίκαια επικράτησε!

Την εντός έδρας νίκη με σκορ 2 – 1 πανηγύρισε ο Πύρρος, όπου κέρδισε τον Παναγροτικό Νίκαιας σε ένα εκ των ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α’ 1 τοπικής κατηγορίας!

Οι «βυσσινί» του Δημήτρη Βλάχου επικράτησαν των «πρασίνων» του Βαγγέλη Μπρισίμη και τους έφθασαν στους είκοσι πέντε βαθμούς και τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Σε παιχνίδι που είχε εξαιρετικό ενδιαφέρον και διεξήχθη στο γήπεδο «Κουκολίτσιος – Μουσιάρης», ο Πύρρος είχε καλύτερη εικόνα από τον Παναγροτικό Νίκαιας και δίκαια πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη!

Στο 25ο λεπτό ο Αιμίλιος Λεσάι κέρδισε πέναλτι από τον Ηλία Παπακώστα και ο κ. Νίτσας σωστά έδειξε το σημείο του πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα για το 1 – 0.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 79′, ο Πύρρος έκανε δύο τα τέρματα του, καθώς μετά από τη σέντρα του Αιμίλιου Λεσάι, ο Άλκης Νικούλης με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αντώνη Κωνσταντίνου για το 2 – 0.

Τέσσερα λεπτά μετά, οι παίκτες του Παναγροτικού Νίκαιας βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Ηλίας Χριστοδούλου τροφοδότησε τον Δημήτρη Αλατά και ο τελευταίος με πλασέ κέρδισε τον Κωνσταντίνο Ξύτσα για το 2 – 1.

Έτσι, ήταν συγκλονιστικά τα τελευταία λεπτά στο παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, οι γηπεδούχοι κράτησαν το υπέρ τους σκορ και έφθασαν τη δεύτερη θέση μετά το πέρας της 13ης «στροφής» του πρωταθλήματος.

Μάλιστα, στις καθυστερήσεις του αγώνα η ομάδα του Βαγγέλη Μπρισίμη έμεινε και με δέκα παίκτες, καθώς ο Γκουντίκας αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον κ. Νίτσα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια…

Πύρρος (Δημήτρης Βλάχος): Ξύτσας, Λίτσα, Σουλάι (70′ Σουλάι), Λέτσιος, Κάτσης, Αλλιάι, Σάρρα, Μάρης (54′ Τζιόγκας), Νικούλης, Λεσάι (89′ Τζίκα), Γαλάνης.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βαγγέλης Μπρισίμης): Κωνσταντίνου, Πανδρεμένος, Ψαρούλης Αντ. (46′ λ.τ. Αετόπουλος), Σώκος, Χουσενάι (84′ Νικολακούλης), Παπακώστας, Ανδρεόπουλος (46′ Χριστοδούλου), Γκουντίκας, Αλατάς, Τσούρρα, Καραφέριας (64′ Γεωργόπουλος).