Ήταν ανώτερος και πήρε αυτό που άξιζε!

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πρώτη εντός έδρας πανηγύρισε ο Ηρακλής Λάρισας όπου κέρδισε την Αταλάντη με σκορ 3 – 0 στο Στάδιο Αλκαζάρ!

Το μεσημέρι του Σαββάτου (19/10) το συγκρότημα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου υποδέχθηκε την ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου και επικράτησε με ευρύ σκορ.

Μάλιστα, ο Ηρακλής Λάρισας ήταν καλύτερος του αντιπάλου στον αγωνιστικό χώρο σε όλο το διάστημα της αναμέτρησης και δίκαια κατέκτησε τους τρεις βαθμούς, φθάνοντας έτσι την Αταλάντη στους επτά βαθμούς!

Μετά το πέρας της 5ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής, η λαρισινή ομάδα συνεχίζει θετικά τη πορεία της, καθώς με 3 – 0 κέρδισε την Αταλάντη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα και στο 4ο λεπτό, οι γηπεδούχοι «άνοιξαν» το σκορ. Ο Αποστόλης Νάστας σούταρε έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο πορτιέρο της Αταλάντης, Καπετάνος απέκρουσε ασθενώς και από κοντά ο Ναρίνογλου με πλασέ έκανε το 1 – 0 για τον Ηρακλή.

Στο 18ο λεπτό η ομάδα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου «άγγιξε» το 2 – 0. Μετά από ωραίο συνδυασμό των γηπεδούχων ο Σπύρος Ζαφειρίου έκανε τη σέντρα – σουτ μέσα στην αντίπαλη περιοχή και ο Γιώργος Κακαβίτσης με ωραίο «τακουνάκι» έστειλε τη μπάλα λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Στο 29ο λεπτό ήρθε η σειρά για την Αταλάντη να απειλήσει με το δυνατό σουτ του Δήμου έξω από τη μεγάλη περιοχή του Ηρακλή και τον Τάσο Παπαγιάννη να πέφτει και να διώχνει τη μπάλα μακρυά από την εστία του.

Στο δεύτερο μέρος και στο 52ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι σε κεφαλιά του Ζυγογιάννη, ενώ δύο λεπτά μετά η Αταλάντη έμεινε με παίκτη λιγότερο.

Συγκεκριμένα, ο Αποστόλης Νάστας βρέθηκε σε θέση βολής και απέναντι από τον πορτιέρο των φιλοξενουμένων, ο Μακρόπουλος έκανε φάουλ στον μεσοεπιθετικό του Ηρακλή και για τον λόγο αυτό ο κ. Ασλανίδης έδειξε σωστά την απευθείας κόκκινη κάρτα στον αμυντικό των φιλοξενουμένων.

Στο φάουλ αυτό λοιπόν και την ευκαιρία για τον Ηρακλή, μετά από την εκτέλεση του Κώστα Νεμπεγλέρα, η μπάλα βρήκε στο σώμα παικτών της Αταλάντης, αποδέκτης έγινε ο Τσακάλι που σούταρε και η μπάλα από το νέο σουτ του Αναστάση Μανιώτη στο δεύτερο δοκάρι κατέληξε στην αγκαλιά του πορτιέρο, Καπετάνου.

Στο 62ο λεπτό ήρθε το δεύτερο γκολ για τον Ηρακλή, με τον Αποστόλη Νάστα να κερδίζει με εξαιρετικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή τον τερματοφύλακα της Αταλάντης για το 2 – 0.

Όσο περνούσε η ώρα οι γηπεδούχοι ήθελαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, ενώ οι φιλοξενούμενοι ήθελαν να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για να βρεθούν στην αντίπαλη περιοχή.

Όμως, το συγκρότημα του Ηρακλή ήταν αυτό που βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα και πάλι με το 3 – 0 να είναι γεγονός και τους γηπεδούχους να «κλειδώνουν» τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Θάνος Γιαννακόπουλος έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και με καρφωτή κεφαλιά ο Πέτρος Ψωμολιάς έγραψε το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ για το 3 – 0 που ήταν το τελικό αποτέλεσμα!

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Μουξιός έχασε μοναδική ευκαιρία για να διευρύνει το σκορ, με τη μπάλα από τη δική του προσπάθεια και το σουτ να περνά λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας των φιλοξενουμένων.

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Κρίτσας, Γιαννακόπουλος, Τσακάλι, Ψωμολιάς, Νεμπεγλέρας (86′ Τάρτας), Μανιώτης, Ζαφειρίου (80′ Μουξιός), Νάστας, Ναρίνογλου (68′ Τσαπατώρης), Κακαβίτσης (74′ Κοντοθανάσης).

Α.Ο. ΑταλάντηΣ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μακρόπουλος, Σάκκας (74′ Σαλιάι), Πάππος, Ζυγογιάννης, Λυτάκης (65′ Λαμπρόπουλος), Τσακανίκας, Μαλισσόβας, Δουβάρας, Δήμος (86′ Ντζιος), Τζιβελέκης.

Ασλανίδης, Βρούζος, Καλορογιάννης (ΕΠΣ Πιερίας).