Ήταν ανώτερος και το απέδειξε!

Δίχως να αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα, ο Σμόλικας Φαλάνης «πέρασε» από την έδρα της Μελίας, όπου και επιβλήθηκε της τοπικής ομάδας με 5 – 0 στη σημερινή αναμέτρηση για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη κατάφερε από το πρώτο μέρος να πάρει σκορ ασφαλείας κι έτσι να το κρατήσει μέχρι τέλους, με τους «πράσινους» να παίρνουν και τη πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Από την άλλη, η ομάδα του Βαγγέλη Τάχου προσπάθησε όσο μπορούσε στον σημερινό αγώνα και πλέον ο σύλλογος της Μελίας στρέφεται στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, όπου και αυτός είναι ο στόχος του συλλόγου από την αρχή της τρέχουσας αγωνιστικής περιόδου.

Στα του αγώνα, στο 28ο λεπτό ο Κώστας Κολοβός με μία όμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ «άνοιξε» το σκορ για το συγκρότημα του Χρήστου Χατζηλιάδη, ενώ επτά λεπτά μετά, ο Γιώργος Κακαβίτσης με πλασέ ύστερα από κάθετη πάσα του Ζιώγα, έκανε δύο τα τέρματα για τον Σμόλικα Φαλάνης.

Στην επανάληψη τώρα και στο 50ο λεπτό, ο κορυφαίος σήμερα των «πρασίνων», Λευτέρης Γάλλος, ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 0 – 3 με όμορφο σουτ μέσα από την αντίπαλη περιοχή.

Διαστάσεις θριάμβου πετυχαίνοντας το 0 – 4 έδωσε στο 61ο λεπτό ο Γιώργος Κακαβίτσης με κοντινή προβολή, ενώ το τελικό 0 – 5 διαμόρφωσε επτά λεπτά αργότερα ο Γιώργος Τεκέδης με κοντινό πλασέ, κερδίζοντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Πάντως, η Μελία είχε τις ευκαιρίες της με τους Βούκουτο, Αγγελακόπουλο και Σπύρου, όμως το 0 – 5 ήταν το τελικό στο σημερινό αγώνα για τον 3ο γύρο του Κυπέλλου ΕΠΣΛ.

Ένωσις Μελία (Βαγγέλης Τάχος): Τσιάρας, Κόλα (70′ Κορέττης), Γαρυφαλλόπουλος Δ., Ντινούλης, Παπαγεωργίου, Δημητρίου, Παναγιωτόπουλος, Καλογιάννης (46′ Χασιώτης), Βούκουτος, Αγγελακόπουλος, Σπύρου.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Τσιρογιάννης, Μάρης, Κολοβός, Σκούπρας, Τανάγιας (15′ λ.τ. Μπαλαμώτης), Ταστεμερίδης (50′ Τεκέδης), Κατσαρός (60′ Ζιάγκας), Γάλλος, Ζιώγας, Κακαβίτσης (80′ Σαμαράς).