Ήταν καλύτερος και το απέδειξε!

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σημείωσε πριν λίγο ο Απόλλων Λάρισας, όπου επικράτησε του Ρήγα Φεραίου στο γήπεδο της Φιλιππούπολης με 1 – 0.

Οι γηπεδούχοι φιλοξένησαν στη Φιλιππούπολη το συγκρότημα του Βελεστίνου και επικράτησαν με σκορ 1 – 0, χάρη στο τέρμα του Πέτρου Διβανέ στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ - ΣΠΑΘΗΣ

Αυτή, ήταν και η τρίτη νίκη σε τρία παιχνίδια για το συγκρότημα του Σάκη Θεοδοσιάδη, που καθημερινά δείχνει να βρίσκει τα πατήματα του, αποδεικνύοντας έτσι πως στο μέλλον θα δούμε ένα όμορφο ποδόσφαιρο και παιχνίδι ουσίας από τον Απόλλωνα…

ΚΥΡΙΑΚΟΣ

Η πρώτη καλή φάση του αγώνα σημειώθηκε στο 15ο λεπτό όταν ο Μαρσέλο Πέντα βρήκε με κάθετη πάσα τον Βασίλη Σαχινίδη, όμως ο τελευταίος σούταρε πάνω στα πόδια του πρώην τερματοφύλακα του Τυρνάβου και νυν του Ρήγα Φεραίου, Τάσου Παπαγιάννη.

ΣΑΚΗΣ ΣΑΒΒΑΣ

Στο 34ο λεπτό οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ. Την εκτέλεση αυτού ανέλαβε ο Μαρσέλο Πέντα, όμως η κεφαλιά του Θοδωρή Παπαδόπουλου δεν βρήκε στόχο και πέρασε λίγο άτου.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Απόλλων βρέθηκε στη περιοχή των φιλοξενουμένων και μετά από γύρισμα παίκτη του συνόλου του Σάκη Θεοδοσιάδη, ο Νίκος Ιορδανίδης έκανε ένα ωραίο τακουνάκι, όμως ο Τσουμπέκος έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα, πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα.

ΠΕΤΡΟΣ ΔΙΒΑΝΕΣ

Ωστόσο, στην επόμενη φάση και στο 52ο λεπτό ο Απόλλων πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μαρσέλο Πέντα τροφοδότησε τον Πέτρο Διβανέ που είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή και με όμορφο ψηλοκρεμαστό σουτ από θέση βολής, έκανε το 1 – 0 για την ομάδα της Λάρισας.

ΚΥΡΙΑΚΟΣ 1

Η επόμενη φάση ανήκει και πάλι στους γηπεδούχους με «δράστη» τον Πέτρο Διβανέ στο 68ο λεπτό, όπου σούταρε από πλάγια θέση και αριστερά μέσα στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο αυτή τη φορά ο 22χρόνος μεσοεπιθετικός δεν βρήκε δίχτυα, καθώς έδιωξε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας, Κεφαλάς.

ΚΑΜΠΛΙΩΝΗΣ

Η τελευταία και ουσιαστική φάση της σημερινής αναμέτρησης σημειώθηκε δέκα λεπτά αργότερα και ήταν η πρώτη για το συγκρότημα του Λάκη Μπακάλη. Ο Γουτούλης δοκίμασε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα, όμως η μπάλα δεν βρήκε στόχο κι έτσι το 1 – 0 έμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή κ. Αγγελούλη.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης, Σάββας, Ανδρέου, Ιορδανίδης, Παπαδόπουλος, Πέντα, Σουλίδης, Ιβανίδης, Κυριάκος, Καμπλιώνης, Σαχινίδης.

Έπαιξαν και οι: Σταυράκης, Γιαννακόπουλος, Διβανές, Αγρόδημος, Γεωργίου, Καμπέκης, Συράκος, Μυρσινιάς, Χαραλαμπίδης, Λιλολάρι, Κολοβός.

ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 2016 - 17 ΕΝΔΕΚΑΔΑ

Ρήγας Φεραίος (Λάκης Μπακάλης): Παπαγιάννης, Σπαθής, Λάμπρου, Μπόρας, Χατζηαθανασίου, Αλεξίου, Χίσα, Γεωργατζής, Γκίκα, Τσελέπης, Τζοβάρας.

Έπαιξαν και οι: Τσουμπέκος, Κεφαλάς, Κιπτίου, Ζαχαράκης, Γκάγκας, Γουτούλης, Ράπτης, Καναβός, Μπομπότης.