Ήττα – αποκλεισμός για τον Απόλλωνα

Την ήττα με 4 – 0 από την ομάδα της ΑΕΚ γνώρισε ο Απόλλωνας Λάρισας στο γήπεδο της Φιλιππούπολης στο πλαίσιο της 2ης Αγωνιστικής της φάσης των Ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έπειτα από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Απόλλωνα και μαθηματικά έμεινε εκτός συνέχειας του θεσμού, μιας και έμεινε στον… πάτο της βαθμολογίας του Ομίλου, μη έχοντας βαθμό και η τελευταία αγωνιστική κόντρα στη Λαμία στο γήπεδο της Φιλιππούπολης (05/12) αποκτά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα στο σκορ στο 41ο λεπτό στην πρώτη ευκαιρία που της δόθηκε και κατάφερε να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα του Απόλλωνα. Ο Σβάρνας από δεξιά έκανε ένα παράλληλο στην εστία του Απόλλωνα, γύρισμα στο ύψος του πέναλτι με τον Άλεφ με ψύχραιμο πλασέ να τελειώνει την φάση σωστά, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα της ΑΕΚ.

Οι «κιτρινόμαυροι» πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου πέτυχαν και δεύτερο τέρμα. Ο Γιαννιώτας από την τελική γραμμή του άουτ έκανε ένα παράλληλο στην εστία του Κουτογλίδη, γύρισμα, με τον Αγιώτη να κάνει την προβολή στο πρώτο δοκάρι, στέλνοντας άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ έξαψε κι΄ άλλα τέρματα. Και τα βρήκε στο 76′ με τον Μπότο και 90′ με τον Σαρδέλη.

Στο 0 – 3, ο Πάρης Μπάμπης έκλεψε στον χώρο του κέντρου για λογαριασμό της ΑΕΚ πετώντας την μπάλα στον κενό χώρο για τον Γιώργο Γιακουμάκη, ο οποίος πήρε τη μπάλα μπροστά του, «πάτησε» περιοχή και την κατάλληλη στιγμή «έσπασε» τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι στον Γιάννη Μπότο, ο οποίος προ κενής εστίας σημείωσε το τρίτο γκολ της «Ένωσης».

Ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 90′ με σκόρερ τον Σαρδέλη, ο οποίος μπήκε στη περιοχή από δεξιά πλάσαρε διαγώνια με τον Κώστα Χατζή να προσπαθεί να σώσει το τέταρτο γκολ για τον Απόλλωνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα, μιας και ουσιαστικά έβαλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαντζάρη μια ώρα αρχίτερα.

Απόλλων Λάρισας (Μαρσέλο Τροίζι): Κουτογλίδης (46′ λ.τ. Μαντζάρης), Αγιώτης (79′ λ.τ. Ταουσάνης), Κοντοές (70′ Λούκας Ράμος), Σκούπρας, Κουρτεσιώτης, Κοντοθανάσης, Μπιμάι, Χατζής, Καμπέρης, Γαρυφαλλόπουλος, Λίταινας.

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Οικονόμου, Λαμπρόπουλος, Σβάρνας, Γιαννούτσος, Μοράν, Μπότος, Άλεφ (59′ Μπάμπης), Γιακουμάκης, Γιαννιώτας (76′ Σαρδέλης), Γιούσης (65′ Αλμπάνης).

Κουμπαράκης, Τζιότζιος (Θράκης), Κόλλιας (Ηπείρου).