Ήττα για τον ΓΣΛ/Φάρο στο ΟΑΚΑ

Βαριά υπέστη ο ΓΣΛ/Φάρος από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ με σκορ 103 – 70 για τη 16η στροφή της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός Superfoods πήρε την άνετη νίκη επί των «πρασίνων» και έκανε το 16/16 στην Stoiximan.gr Basket League, μία εβδομάδα πριν από το κρίσιμο παιχνίδι με τη Χίμκι στην Μόσχα (23/2). Μάλιστα, οι «πράσινοι» έκαναν επιθετικό ρεκόρ για φέτος με 103 πόντους σε 40′. Από την άλλη, ο ΓΣΛ Φάρος έχει πλέον 5-11 ρεκόρ στο ελληνικό πρωτάθλημα και είναι μεταξύ εκείνων που θα δώσουν… μάχη για τη σωτηρία.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Θανάση Αντετοκούνμπο (θλάση), αλλά και δίχως τους Ματ Λοτζέσκι – Μάικ Τζέιμς – Άντριαν Πέιν, που… φουλάρουν για τον αγώνα με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Παρά τις απουσίες, το «τριφύλλι» δεν συνάντησε κανένα πρόβλημα απέναντι στο σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου, με τη διαφορά να ξεφεύγει από νωρίς.

Από τους γηπεδούχους πολύ καλές εντυπώσεις άφησαν οι Ντίνος Μήτογλου (11π., 8ρ.), Κένι Γκάμπριελ (13π., 7ρ.) και Ζακ Όγκαστ (10π., 5ρ.), ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης (6π., 4ρ. σε 14′). Ο Νικ Καλάθης σε 14′ είχε 7 πόντους και 11 ασίστ. Πρώτοι σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν οι Ρόλαντ Σάφτενααρ – Ρέτζι Κίλι (11π. και 10π. αντίστοιχα).

Το ματς ξεκίνησε με οκτώ σερί πόντους του Κένι Γκάμπριελ, που είχε… κεκτημένη ταχύτητα από το παιχνίδι με τον Μπασκόνια (8-0 στο 2′) και το κάρφωμα του Τζέιμς Γκιστ διαμόρφωσε διψήφιες διαφορές με το «καλημέρα» (15-5 στο 4′). Στο 10′ το σκορ ήταν 27-15 με τους «πράσινους» να έχουν 5/7 τρίποντα και τον Μάρκους Ντένμον να μπαίνει στην… εξίσωση (7π.).

Στη δεύτερη περίοδο ο Νίκος Παππάς και ο Ντίνος Μήτογλου… ανέλαβαν δράση και οι «πράσινοι» ξέφυγαν με double score και διαφορές άνω των 20π. (42-21 στο 14′). Όμως, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν σκορ από τον Ρόλαντ Σάφτενααρ και τον Ρέτζι Κίλι, μάζεψαν μερικά επιθετικά ριμπάουντ (6) και «ροκάνισαν» κάπως τη διαφορά (46-33 στο 17′). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον πίνακα να γράφει 57-37, τους παίκτες του Πασκουάλ να έχουν ξεκάθαρο προβάδισμα και τον Ίαν Βουγιούκα να προσφέρει επιθετικές λύσεις (7π. σε 4′ στο παρκέ).

Τα απίστευτα «πράσινα» ποσοστά έξω από τα 6,75μ. εκτόξευσαν τη διαφορά στο +32 για τον Παναθηναϊκό Superfoods (76-44 στο 25′), με τους παίκτες του Πασκουάλ να μετρούν σε εκείνο το σημείο 12/16 3π. και τον Καταλανό τεχνικό να «ρίχνει» στο ματς και τον Γιώργο Καλαϊτζάκη. Ο νεαρός γκαρντ και ο Ζακ Όγκαστ βγήκαν μπροστά και στο 30′ η διαφορά συνέχιζε να είναι σε επίπεδα άνω των 30π. (86-55).

Στο φινάλε της τρίτης περιόδου όλοι οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν σκοράρει, ενώ ο Καλάθης σε 14′ στο παρκέ είχε 7 πόντους και 11 ασίστ. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν «απαντήσεις» στα… πράσινα ξεσπάσματα και δεν κατάφεραν να κατεβάσουν ξανά τη διαφορά.

Έτσι, η τέταρτη περίοδος απέκτησε χαρακτήρα… τυπικής διαδικασίας, με τον Πασκουάλ να δίνει ακόμα περισσότερο χρόνο σε Μήτογλου, Καλαϊτζάκη και Όγκαστ. Το τρίποντο του «Kenny G» στο 36′ «έσπασε» το φράγμα των 100π. (101-65) και στο φινάλε της αναμέτρησης το τελικό σκορ ήταν 103-70, αφού ο ρυθμός είχε πέσει στα τελευταία λεπτά.

Τα Δεκάλεπτα: 27 – 15, 57 – 37, 86 – 55, 103 – 70.