Ήττα για τον Ηρακλή Λάρισας που όμως δεν ανησυχεί…

Την εντός έδρας ήττα (πρώτη για φέτος) δέχθηκε ο Ηρακλής Λάρισας από τον Αλμυρό με σκορ 0 – 2, όμως η ομάδα της Νεάπολης δεν ανησυχεί για το κομμάτι της παραμονής, αφού βρίσκεται στο συν δώδεκα τέσσερις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος!

Η ομάδα των Χρήστου Χατζηλιάδη – Θάνου Τριανταφυλλόπουλου βρίσκεται με τους τριάντα επτά βαθμούς στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας, ενώ το σύνολο του Αλέξανδρου Κούρτογλου με τη νίκη αυτή έφθασε τους τριάντα πέντε βαθμούς και την έκτη θέση.

Μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα ο Αλμυρός μπήκε μπροστά στο σκορ, με τη κοντινή προβολή του Αλέξανδρου Χαλάτση και πρώτο σουτ του Τόλη Γαρυφαλλόπουλου και αρχική απόκρουση του Τάσου Παπαγιάννη.

Στη συνέχεια ο Ηρακλής Λάρισας είχε δύο πολύ καλές στιγμές με τους Ηρακλή Γκιουρσάνη με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα και στο 35′ με τη κεφαλιά του Σπύρου Ζαφειρίου…

Δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Δερμιτζάκη.

Στο 50ο λεπτό ο Τόλης Γαρυφαλλόπουλος είχε μία καλή στιγμή στο ματς για τον Αλμυρό, όπως και η φάση του Δερμιτζάκη στο 57′ για την ομάδα του Αλέξανδρου Κούρτογλου.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Ηρακλής Λάρισας έχασε σημαντική ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ. Ο Κώστας Νεμπεγλέρας εκτέλεσε φάουλ, ο Γιώργος Κακαβίτσης πλάσαρε και ο Λέτσο απέκρουσε με τα πόδια ενώ στην επαναφορά σούταρε ο Θάνος Γιαννακόπουλος και έδιωξαν οι φιλοξενούμενοι πάνω στη γραμμή.

Στο 70ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με τον Σπύρο Ζαφειρίου, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα και στο 74′ ο Τόλης Γαρυφαλλόπουλος έστειλε τη μπάλα άουτ με δική του προσπάθεια.

Ο Γιώργος Κακαβίτσης απείλησε σε νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή Λάρισας στο 76ο λεπτό με κεφαλιά, όμως ο Λέτσο με εντυπωσιακή απόκρουση έβγαλε τη μπάλα σε κόρνερ.

Στη συνέχεια του αγώνα χάθηκαν ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, όμως το 0 – 2 για τον Αλμυρό ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τον Ηρακλή Λάρισας ωστόσο να μην ανησυχεί για την υπόθεση – παραμονή στη κατηγορία, καθώς τέσσερις «στροφές» πριν το τέλος του πρωταθλήματος είναι στο συν δώδεκα από τη ζώνη του υποβιβασμού!

Ηρακλής Λάρισας (Χρήστος Χατζηλιάδης – Θάνος Τριανταφυλλόπουλος): Παπαγιάννης, Ναρίνογλου, Γιαννακόπουλος, Ψωμολιάς, Τάρτας (63’ Κρίτσας), Νεμπεγλέρας (88’ Φώτος), Νάστας (63’ Χρηστίδης), Σκαφιδάς (46’ Μανιώτης), Γκιουρσάνης, Ζαφειρίου, Κακαβίτσης.

Αλμυρός (Αλέκος Κούρτογλου – Αργύρης Κρανάς): Λέτσο, Στογιαννίδης, Αγγελής, Παπακώστας, Κυριάκος, Κανναβός, Χαλάτσης (46’ Βαγενάς), Ζαφειρίδης, Γαρυφαλλόπουλος (73’ Αγιασιώτης), Δερμιτζάκης (90’ Δήμος), Ηλιόπουλος.