Ήττα για τον Πυργετό στην πρεμιέρα

Με το …αριστερό ξεκίνησε ο Α.Σ. Πυργετού την παρουσία του στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής, αφού γνώρισε την ήττα με 1 – 0 από την Ένωση Αποστόλου Παύλου που αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού.

Συγκεκριμένα, στο 7′ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαρηγιαννίδη ο Τσακαλίδης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπαταβάνη, διαμορφώνοντας – όπως έμελλε να φανεί αργότερα – το τελικό σκορ. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πλησίασαν πολύ κοντά σ΄ ένα δεύτερο γκολ αλλά το σουτ του Καφέ στο 27′ αποκρούστηκε αρχικά από το οριζόντιο δοκάρι και στην συνέχεια κατέληξε άουτ.

Στην επανάληψη οι Πυργετινοί ανέβασαν τον ρυθμό τους αλλά – παρά την αγωνιστική τους διάθεση – δεν κατάφεραν να φθάσουν, έστω, στην ισοφάριση, ενώ στις καλύτερες στιγμές τους ο Καραβασίλης (68′) και ο Νάστας (75′) δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον τερματοφύλακα Μαλέσιο.

Αρκετά καλή ήταν η διαιτησία του κ.Παπαργυρίου (Πιερίας) με βοηθούς τους κ.κ. Γιαμούζη – Θεοδώρου.

Α.Σ. Πυργετού (Νίκος Αργυρούλης):Μπαταβάνης, Περήφανος, Καλφούντζος, Ψωμολιάς, Μαντζαφούλης, Πότσης, Νάστας, Αργύρης (79′ Ζιώγας), Διβανές, Ζαφειρίου (76′ Γκαραλιάκος), Βελετάνης (63′ Καραβασίλης).

Ένωση Απόστολου Παύλου (Λεωνίδας Μπίλης): Μαλέσιος, Γρ.Ηλιάδης, Τριανταφυλλίδης (63′ Κωτσιόπουλος), Συμεωνίδης, Σαλέπης, Γεωργίου, Αντ.Ηλιάδης (88′ Μάλτος), Πιέτρα, Καφές (56′ Βούλγαρης), Τσακαλίδης, Σαρηγιαννίδης.