Ήττα με ανατροπή για την Κ19 της ΑΕΛ από τον Άρη

Ίδιο σκορ αλλά διαφορετική τροπή και νικητή είχε το η αναμέτρηση της Κ19 του Άρη με την ΑΕΛ, συγκριτικά με το παιχνίδι των «μεγάλων», με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει παίρνει με ανατροπή και 3 – 2 τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Άτυπη εκδίκηση πήρε η Κ19 του Άρη για την χθεσινή ήττα των… μεγάλων από την ΑΕΛ. Συγκεκριμένα οι «κιτρινόμαυροι» παρότι βρέθηκαν να χάνουν με 0 – 2 στο 15ο λεπτό από την ομάδα της ΑΕΛ, βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και ανέτρεψαν το παιχνίδι.

Για την ΑΕΛ σκόραρε ο Χαλάτσης στο 10ο λεπτό, ενώ ο Ζαχαράκης με κεφαλιά από κόρνερ του Κοτσιανούλη έκανε το 0 – 2 στο 14′.

Ο Μπακούτσης ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Άρη καθώς με δύο εύστοχα πέναλτι στο 50ο λεπτό και στο 55ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσια και έδωσε την ώθηση για τη νίκη.

Αξίζει να σημειωθεί πως στη φάση του πρώτου πέναλτι αποβλήθηκε για λογαριασμό της ΑΕΛ με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα ο Σταμάτης, ενώ στη φάση του δευτέρου πέναλτι, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Καμπέρης, με την ΑΕΛ να μένει με εννέα ποδοσφαιριστές για περισσότερο από μισή ώρα αγώνα.

Η ολική ανατροπή για τους «κιτρινόμαυρους» ήρθε στο 92ο λεπτό όταν ο Παππάς διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2 και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Άρης (Κώστας Καζάνας): Παρίσης, Μαρμαρίδης (45′ Κατσουλίδης), Σένγκεργκης, Βασιλόπουλος, Μπαγκαλιάνης, Πάγκος, (25′ Κριμιτζάς), Χατζηπιρπιρίδης (25, Κοντοπούλης), Μπακούτσης, Μπαλκτσης, Καλαϊτζής (60′ Παππάς), Τσαγκαλίδης (79′ Τσιρώνας).

ΑΕΛ (Μίλτος Ζιάκας): Μισυρλής, Φουρκιώτης, Σταμάτης, Τσατσελάρι, Κορτσάρι, Μιλτιάδης (50′ Μαλάκος), Χαλάτσης (70′ ), Καμπέρης, Κοτσιανούλης, Πινακάς, Ζαχαράκης (60′ Μπουζούκης).