Ήττα στα «Πηγάδια» με πολλά παράπονα από τον Λάμπρου!

Την ήττα με 1 – 0 γνώρισε η ΑΕΛ στα «Πηγάδια» από την ομάδα της Ξάνθης, με τους «βυσσινί» να ολοκληρώνουν το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές και την ΠΑΕ ΑΕΛ να έχει φρικτά παράπονα από την διαιτησία του ρέφερι, Λάμπρου!

Η ΑΕΛ ήταν εκείνη που είχε τις δύο μοναδικές στιγμές στο ματς να φύγει νικήτρια από την Ξάνθη, ο Λάμπρου όμως με ένα πέναλτι, το οποίο περισσότερο έμοιαζε με φάουλ, έδωσε την ευκαιρία στον Γέντρισεκ να ευστοχήσει από την άσπρη «βούλα» και να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Ράσταβατς στο 83ο λεπτό.

Μία, μοναδική και «βυσσινί» η φάση του ημιχρόνου

Μόλις στο δεύτερο κόρνερ της ΑΕΛ, οι «βυσσινί» έφτασαν κοντά στο γκολ. Ήταν το 32ο λεπότ, όταν ο Πίτι εκτέλεσε το κόρνερ της ΑΕΛ από τα δεξιά. Η μπάλα απομακρύνθηκε από την άμυνα της Ξάνθης και ο Μιλοσάβλιεβιτς που γέμισε εκ νέου, έβγαλε τον Κούνιτς σε θέση βολής, απέναντι από τον Ζίβκοβιτς, σούταρε όμως δυνατά και άουτ!

Χάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες

Στο 43ο λεπτό η ΑΕΛ έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο, καθώς ο κ. Λάμπρου απέβαλλε με δεύτερη κίτρινη κάρτα τον Νίκολα Ζίζιτς. Ο Κροάτης είχε παρατηρηθεί με την πρώτη του κίτρινη στο 19ο λεπτό και στο 43′ είδε την δεύτερη του κ. Λάμπρου, βλέποντας την άγουσα για τα αποδυτήρια, λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Τρομερή χαμένη ευκαιρία με Ντέλετιτς

Με την εκκίνηση του δευτέρου μέρους, η ΑΕΛ δεν απειλήθηκε καθόλου. Στον αντίποδα μάλιστα απείλησε και έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Στο 57′ οι «βυσσινί» έκλεψαν την μπάλα από λάθος ελεύθερο του Ζίβκοβιτς. Ο Μιλοσάβλιεβιτς έπαιξε στον κενό χώρο για τον Ντέλετιτς, ο οποίος πάτησε περιοχή από δεξιά, κάνοντας ένα παράλληλο στην εστία γύρισμα. Εκεί όμως δεν ήταν κανείς για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, προς κενής εστίας, χάνοντας τεράστια ευκαιρία να βάλει την ΑΕΛ μπροστά στο σκορ και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα.

Με εννέα παίκτες η ΑΕΛ και πέναλτι που ήταν… φάουλ!

Στο 73ο λεπτό ο Νίκος Καρανίκας αντίκρισε και δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, με την ΑΕΛ να μένει πλέον με δύο ποδοσφαιριστές λιγότερους στον αγωνιστικό χώρο. Και σα να μην έφτανε αυτό, ο Γκόλιας ανέτρεψε τον Μπρίτο εκτός περιοχής, με τον Μπρίτο να πέφτει εντός αυτής και τον κ. Λάμπρου μετά από αρκετή σκέψη, έδειξε την άσπρη «βούλα» του πέναλτι.

Ο Γέντρισεκ που ανέλαβε την εκτέλεση κέρδισε τον Κρίστινσον, ο οποίος έπεσε στην σωστή γωνιά, δεν απέκρουσε όμως την μπάλα, η οποία κατέληξε στα δίχτυα της ΑΕΛ για το 1 – 0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Α.Ο. Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίφκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Ντε Λούκας, Σαρπόνγκ (38′ λ.τ. Κάστρο), Καμαρά, Κάντα (64′ Μπρίτο), Οκάν (46′ Ντουρίτσκοβιτς), Γέντρισεκ, Σιλά, Λισγάρας, Κασάδο.

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Ζίζιτς, Γκόλιας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Καρανίκας, Ακόστα (87′ Κόεφ), Σαχίτι Ντέλετιτς, Κούνιτς (69′ Μπαργκάν), Πίτι (46′ Γρομητσάρης).