Ήττα στη Νέα Σμύρνη στη πρεμιέρα του Κυπέλλου

Την ήττα με 2 – 0 γνώρισε η ΑΕΛ στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης από τον Πανιώνιο, στο πλαίσιο της 1ης Αγωνιστικής της Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Η ΑΕΛ πίεσε από το 60′ έως το 85′ για την ισοφάριση και είχε δύο καλές στιγμές. Το γκολ του Μασούρα στο 89′ όμως διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ ξεκίνησε το παιχνίδι νοχελικά, έως ότου έμεινε πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα προσπάθησε να βγει μπροστά και να δημιουργήσει καταστάσεις μπροστά από την εστία του Κότνικ, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Στο 17ο λεπτό, ο Σπιριντόνοβιτς με ένα σουτ περίπου οκτώ μέτρα έξω από τη περιοχή της ΑΕΛ, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνιά της εστίας του Κρίστινσον, ο οποίος δεν μπόρεσε να αποκρούσει την μπάλα, με τον «αιώνιο» να κάνει κατ΄ αυτόν τον τρόπο το 1 – 0.

Νωρίτερα βέβαια ο Οικονομίδης στο 10′ έχασε την ευκαιρία να χριστεί σκόρερ προ κενής εστίας. Ο Σπιριντόνοβιτς έκανε εξαιρετική ενέργεια, σούταρε μέσα από την περιοχή, ο Κρίστινσον έδιωξε και ο Οικονομίδης, «αγκαλιά» με το δοκάρι της ΑΕΛ, που πήρε το «ριμπάουντ», δεν κατάφερε να σκοράρει προ κενής εστία.

Στο 27′ και ενώ η κατοχή ήταν 71%-29% υπέρ του Πανιωνίου, η ομάδα του Ανιγκό είχε και δοκάρι. Ο Σπιριντόνοβιτς από θέση τετ – α – τετ σούταρε δυνατά, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ. Στη συνέχει η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 38′ μετά από εκτέλεση φάουλ – «κομπίνα» των παικτών της ΑΕΛ, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Μόρα, ο οποίος από το ύψος του πέναλτι αδυνάτισε να πλασάρει μιας και βρέθηκε στο έδαφος από σπρώξιμο του Μπανανά. Σπρώξιμο το οποίο και αγνόησε ο ρέφερι, που έδειξε συνέχεια στο παιχνίδι. Στην φάση αυτή ο Βαγγέλης Μόρας έβγαλε τη φανέλα του, αντικρίζοντας την κίτρινη κάρτα και στη συνέχεια αποχώρησε από το παιχνίδι τραυματίας για να πάρει τη θέση του ο Νίκος Γκόλιας στο 40′.

Στην επανάληψη και με την εκκίνηση αυτής, η ΑΕΛ έμεινε με αριθμητικό μειονέκτημα. Την δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα, αντίκρισε ο Μπασέμ Μορσί. Μια αυστηρή δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα. Ο Αιγύπτιος πηγαίνει για το κοντρόλ και ο αμυντικός του Πανιωνίου, Σαραμαντάς, κάνει κεφαλιά «ψαράκι» και εκεί τον βρίσκει στο φρύδι. Λανθασμένη η απόφαση του διαιτητή, Τάση, που ζήτησε και τη γνώμη του βοηθού, Γρατσάνη.

Παρόλα αυτά η ΑΕΛ προσπάθησε να φτάσει στην ισοφάριση έχοντας δύο σπουδαίες ευκαιρίες με τους Κενάν Μπαργκάν και Νίκο Γκόλια. Στο 79′ ο Μίλος Ντέλετιτς από κόρνερ βρήκε τον Μπαργκάν στη καρδιά της άμυνας του Πανιωνίου, που πήρε τη κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά διαγώνια, λίγο άουτ. Ενώ στο 84′ η κεφαλιά του Γκόλια στο πρώτο δοκάρι, μετά από κόρνερ του Ντέλετιτς και πάλι, η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι του Κότνικ.

Και ο νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε για μια ακόμη φορά. Στο 89′ ο Μασούρας κινήθηκε στη πλάτη της άμυνας των «βυσσινί» και αφού πρόλαβε στην έξοδο τον Κρίστινσον, πλάσαρε σωστά και διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0.

Πανιώνιος (Ζοσέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Πίρις, Οικονομίδης (80′ Παπαγεωργίου), Κεϊτά, Μανθάτης, Σπιριντόνοβιτς (60′ Τσιλούλης), Ντουρμισάι (46′ Μασούρας).

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Σαχίτι, Γρομητσάρης, Μόρας (40′ λ.τ. Γκόλιας), Τριποτσέρης, Χούμπτσεφ, Φατιόν, Ακόστα (57′ Μπαργκάν), Μόρσι, Λεοζίνιο (46′ Ντέλετιτς), Μιλοσάβλιεβιτς.