Ήττα στο θυγατρικό φιλικό

Την ήττα από το θυγατρικό σωματείο του Ιωνικού γνώρισε η ΠΑΕ ΑΕΛ, χάνοντας το βράδυ της Κυριακής (09/09, 21:00) στο γήπεδο της Νίκαιας με σκορ 1 – 0.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε νωρίς στο ματς ο Ομπούσου. Συγκεκριμένα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου λεπτού της συνάντησης, ο Μανώλης Μπέρτος έκανε ένα τραγικό γύρισμα προς τον τερματοφύλακά του, Νέστορα Γκέκα, με τον Ομπούσου να εκμεταλλεύεται το λάθος και από θέση τετ – α – τετ να κερδίζει τον πορτιέρο της ΠΑΕ ΑΕΛ, διαμορφώνοντας από το καλημέρα και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Στο παιχνίδι της Νίκαιας χρησιμοποιήθηκαν ποδοσφαιριστές χωρίς χρόνο συμμετοχής έως τώρα στο πρωτάθλημα. Γκέκας, Μπέρτος, Τριποτσέρης, Φρίουι, Ακόστα και Νούνιτς. Μαζί με αυτούς λεπτά συμμετοχής πήραν και οι νεαροί Χοτζάλι, Μπάμης, Χαλάτσης, Παϊτέρης, Νούσιος, όπως επίσης και ορισμένα παιδιά από την Κ19 της ΠΑΕ ΑΕΛ, Βαφειάδης, Τάρτας, Πλατάνας, Φουρκιώτης Μ. και Φουρκιώτης Χ.

Αξίζει να σημειωθεί πως τα έσοδα των εισιτηρίων από την φιλική αυτήν αναμέτρηση θα δοθούν στους πληγείσες από την καταστροφική πυρκαγιά στο Μάτι Αττικής.

Ιωνικός (Ανυφαντάκης): Κουρεπίνης, Πλατέλλας, Παντελίδης, Ντιακιτέ, Μαντζώρος, Ντάλας, Σάμιος, Δημολιός Ομπούσου, Δημακάκος, Θέος.

Έπαιξαν και οι: Κυρίτσης, Κουϊρουκίδης, Καραγιάννης, Καρυτίνος, Κοσμίδης.

ΑΕΛ (Αντωνίου): Γκέκας (56′ Παϊτέρης), Μπέρτος, Τριποτσέρης, Βαφειάδης (60′ Τάρτας), Χοτζάλι, Χαλάτσης (60′ Πλατάνας), Μπάμης, Νούσιος, Φρίουι (80′ Φουρκιώτης Μ.), Ακόστα (46′ Φουρκιώτης Χ.), Νούνιτς.