Ήττα στο Ρέθυμνο για τον ΓΣΛ/Φάρο

To Ρέθυμνο, μετά από ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς, επικράτησε δύσκολα με 91-84 του Φάρου ΓΣΛ και έφτασε στο 8-12 στην Basket League. Καθοριστικό κλέψιμο και κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ από τον Γιαννόπουλο στο τέλος.

Οι Κρητικοί επικράτησαν με 91-84 της ομάδας του Φάρου ΓΣΛ στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής και ανέβηκε στο 8-12. Έπεσε στο 7-13 η ομάδα του Σκουρτόπουλου. Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γκούντγουιν (15 πόντοι και 12 ριμπάουντ) και Γιαννόπουλος (14 πόντοι με ένα κλέψιμο που έκρινε το ματς).

To Ρέθυμνο μπήκε με… κέφια στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 8-0 χάρη στο τρίποντο του Μούντι στο 3′. Ο Φάρος ΓΣΛ δεν πτοήθηκε από το μουδιασμένο ξεκίνημα του και με τον Σάφτεναρ σημείωσε το 12-8. Οι γπηεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 14(27-13) με τον Στεφανίδη.

Το ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου ήταν μια εντελώς άλλη ιστορία. Η ομάδα του Σκουρτόπουλου ανέβασε την απόδοση της σε άμυνα και επίθεση, κάτι που της επέτρεψε να μειώσει σε 34-30 με τον Μπαρτ. Οι φιλοξενούμενοι συνεχισαν με τον ίδιο ρυθμό και πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά στο ματς με τον Σάφτεναρ (36-37,16′).

Το σύνολο από την Κρήτη πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα με τον Γιαννόπουλο να διαμορφώνει το 46-41, αλλά ο Μουράτος «χτύπησε» τελευταίος στο ημίχρονο για το 46-44. Ο Μπαρτ ήταν ο πρώτος σκόρερ του πρώτου ημιχρόνου με 14 πόντους.

Ο Φάρος ΓΣΛ πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, με τον Μπαρτ να κάνει το 50-53 στο 23′. Ο Γιαννόπουλος ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 58-58. Ο Χόμπσον σκόραρε για το 64-65, διαμορφώνοντας το σκορ της περιόδου.

Ο Άρμστεντ έδωσε αέρα 5 πόντων στο Ρέθυμνο, αφού έκανε το 74-69 στο 34′. Το ματς ήταν θρίλερ μέχρι το τέλος, με τον Μπαρτ να κάνει το 85-82. Ο Φάρος ΓΣΛ έκανε λάθος στην πιο κρίσιμη επίθεση του ματς, ο Γιαννόπουλος έκλεψε και κέρδισε το αντιαθλητικό. Έβαλε τις δύο βολές (87-82) στα 25 δευτερόλεπτα και κλείδωσε το ματς, αφού κατοχή ήταν και πάλι για το Ρέθυμνο.

Τα δεκάλεπτα: 27 – 15, 46 – 44, 64 – 65, 91 – 84