Ίσως και η σημαντικότερη νίκη για τη Νεάπολη!

Το πιο αποφασιστικό βήμα όσον αφορά τη παραμονή της στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας έκανε η Νεάπολη Λάρισας, κερδίζοντας με 3 – 0 του Ολύμπου Γόννων, σκορ που πήρε έκταση στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Γιάννη Μπαλοδήμου «ξέφυγε» από τη ζώνη των μπαράζ (+5) δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε και ενώ έχει δύο ακόμη παιχνίδια με ομάδες πυ παλεύουν για τη σωτηρία τους στη κατηγορία. Στον αντίποδα, η ομάδα του Ολύμπου Γόννων κάνουν ήδη σχέδια για τα μπαράζ… παραμονής.

Οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ με τον Κώστα Καλόγηρο στο 19′ μετά από «σπάσιμο» του Τριαντάφυλλου Ποντίκα στο πέναλτι και πλασέ του πρώτου στη κίνηση για το 1 – 0.

Στην επανάληψη και στο 84′ ο Τάσος Χατζηγρηγορίου «κλείδωσε» τη νίκη των γηπεδούχων στο γήπεδο της Νεάπολης Β΄, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής από σέντρα του Αντώνη Μπουχλαριώτη και καρφωτή κεφαλιά από την «καρδιά» της άμυνας των φιλοξενουμένων στο 90’+2′ (στη τελευταία φάση του αγώνα) διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0.

Νεάπολη Λάρισας (Γιάννης Μπαλοδήμος): Μόσιαλος, Συγκούνας, Καραθάνος, Μπουχλαριώτης, Ποντίκας, Καλόγηρος (51′ Παυλόπουλος), Μπαλαούρας, Χατζηγρηγορίου, Παυλόπουλος Θ., Βιλανάκης, Μητσιάκος (62′ Ανυφαντής).

Όλυμπος Γόννων (Δημήτρης Κωστής): Αθανασόπουλος, Τσιντζιλώνης (70′ Λιάκος), Γκουγκουλιάς, Τζήκας (46′ Εριόν), Τζίκα Α. (60′ Παναγιώτου), Τσούγιας, Ζάρρας, Μούτος (80′ Πανδρεμένος), Ριζούλης, Καραγκιόζης, Παιδής.