«Αέρας» από τη Νεάπολη και θέση… ανόδου

Στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας… «μετακόμισε» η Ακαδημία Τυρνάβου, αφού πέραν του ότι κέρδισε με 4 – 0 στη Νεάπολη Λάρισας την ομώνυμη ομάδα, επιπλέον εκμεταλλεύτηκε και τα υπόλοιπα αποτελέσματα της κατηγορίας και έφτασε σε απόσταση μίας νίκης από τη κορυφή και το Αετό Μακρυχωρίου.

Τους 22 βαθμούς και την τρίτη θέση έφτασε η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά μετά από δέκα αγωνιστικές στην Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, αφήνοντας το συγκρότημα των Βλαχούλη – Λελέδη στους 14 και την 8η θέση.

Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Θωμάς Στάμου με πλασέ στη κίνηση, σκορ που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και μόλις πέντε λεπτά μετά την έναρξή της (50′), με σουτ μέσα από τη περιοχή, ο Γιάννης Χαρισούλης έκανε δύο τα τέρματα της Ακαδημίας, για να έρθει ο Μανώλης Λόζος να μετουσιώσει στο 52′ σε γκολ, το πέναλτι που κέρδισε νωρίτερα ο Σπύρος Μπέλτσιος.

Το τελικό σκορ (0 – 4) διαμόρφωσε στο 71′ ο Μανώλης Λόζος, όταν και πήρε το ριμπάουντ σε σουτ – «οβίδα» του Θωμά Στάμου και αφού η μπάλα προσέκρουσε πρώτα στο δοκάρι της εστίας του Μόσιαλου, έσπρωξε από κοντά τη μπάλα στο βάθος της εστίας των γηπεδούχων για το τελικό 0 – 4.

Οι γηπεδούχοι είχαν κατά διαστήματα χαμένες ευκαιρίες με τους Τάσου Χατζηγρηγορίου, Μανώλη Κωσταρέλλο και Ποντίκα, με κανέναν από αυτούς να μην βρίσκει δίχτυα.

Νεάπολη (Λευτέρης Λελέδης – Νίκος Βλαχούλης): Μόσιαλος, Συγκούνας, Σφυριδάκης (46′ Κωσταρέλλος Μ.), Βιλανάκης, Μανδραβέλης, Μπουχλαριώτης, Μπαλαούρας, Ποντίκας, Μανώλης (65′ Ανυφαντής), Χατζηγρηγορίου (85′ Ηλίας), Καλόγηρος (65′ Κωσταρέλλος Δ.).

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς (84′ Σαμπανλάρι), Σκρουμπής, Καρράς (52′ λ.τ. Κόκκας), Δασκαλόπουλος, Καραγιάννης, Μπάκος, Στάμου, Παπαχατζής Ι., Μπέλτσιος, Χαρισούλης (76′ Γαλάρας), Λόζος (71′ Παπαχατζής Β.).