«Αέρας» ο Οικονόμος από το Βλαχογιάννι

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του και στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος της Α΄ΕΠΣ Λάρισας ο Οικονόμος Τσαριτσάνης, κερδίζοντας με 4 – 0 στο Βλαχογιάννι την ομώνυμη ομάδα της Δόξας. MVP της αναμέτρησης ο Βαγγέλης Ζηρδέλης χάρις στα δύο του τέρματα και τη μία ασσίστ.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Κώστα Κατσάρα έφτασε τους 36 πόντους, διατηρώντας την απόσταση «αναπνοής» του έναν μόλις βαθμού από τον Ηρακλή Λάρισας που κέρδισε στο Δαμάσι με το φτωχό πλην όμως πάντα τίμιο, 1 – 0. Στον αντίποδα, η ομάδα του Βλαχογιαννίου συνεχίζει να απογοητεύει μένοντας στους 14 βαθμούς και πέφτοντας στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα της «μεγάλης» κατηγορίας.

Ο Οικονόμος έδειξε εξ΄ αρχής τις προθέσεις του. Μόλις στο δεύτερο λεπτό μετά από πάσα του Καραλούλη, ο Βαγγέλης Ζηρδέλης με με πλασέ στη κίνηση έδωσε το προβάδισμα στους «πράσινους». Προβάδισμα που δεν έχασαν ποτέ στην αναμέτρηση. Τουναντίον μάλιστα, το διεύρυναν κατά πολύ στο πρώτο κιόλας μέρος.

Αρχικά στο 25′ και πάλι ο Βαγγέλης Ζηρδέλης μετά από ωραία ατομική ενέργεια και εύστοχο πλασέ έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του Κώστα Κατσάρα, για να έρθει στο 34′ ο προωθημένος κεντρικός αμυντικός Λάζαρος Κουμπούρας να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3 – 0 με κεφαλιά, μετά και από εκτέλεση κόρνερ του Δημήτρη Τόλιου.

Στην επανάληψη και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Ζηρδέλης τροφοδότησε τον Βασίλη Γκαμπέτα που με κοντινή προβολή διαμόρφωσε το τελικό 4 – 0 για τον Οικονόμο. Στο 80′ οι φιλοξενούμενοι είχαν και δοκάρι σε σουτ του Βασίλη Καραλούλη, όπου η μπάλα βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Δημήτρη Βλιώρα.

Δόξα Βλαχογιαννίου (Νίκος Φακίτσας): Βλιώρας, Πάσος, Μωυσίδης (74′ Σδράνης), Μάρκου, Μητούλας (54′ Λάκης), Αθανασούλης (70′ Θανασούλης), Τασούλης (86′ Γεωργούλης), Πάτσης, Φακίτσας Σ., Μπαντής, Ιγγλέζος.

Οικονόμος Τσαριτσάνης (Κώστας Κατσάρας): Νούσιας, Καραΐσκος (66′ Σακοράφας Χρ.), Λεβέντης, Κολιός, Κουμπούρας, Μιφτάρι (46′ Σακοράφας Β.), Χάμος, Καραλούλης, Ζηρδέλης (61′ Δραχαλίβας), Τόλιος (56′ Νάνος), Γκαμπέτας.