Αήττητο ήταν και πάει…

Στην πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας υποχρέωσε τον Α.Ο. Ελευθερών, ο Προμηθέας Λάρισας, κερδίζοντας τον με 3 – 1 στο “Γ. Μητσιμπόντας Β΄” στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα του Βαγγέλη Στεφανή έφτασε τους 11 βαθμούς μετά από οκτώ αγωνιστικές μένοντας στην 10η θέση της βαθμολογίας (μαζί με την Προοδευτική Ανάβρας). Στον αντίποδα για την ομάδα του Άκη Ταυλαρίδη αυτήν ήταν η πρώτη ήττα της σεζόν, μένοντας στους 15 βαθμούς και την 5η θέση της κατηγορίας.

Ο Προμηθέας μπήκε αποφασισμένος να βάλει τέλος στο αρνητικό του σερί και κατάφερε με το καλημέρα της αναμέτρησης να πάρει τα ηνία του αγώνα. Μόλις στα 36 δεύτερα, ο Νίκος Πατσούρας σε μια σέντρα – σουτ από τα δεξιά, έστειλε τη μπάλα στο πίσω “παραθυράκι” της εστίας του Μόσιαλου, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 23′ ο Στέφανος Πρισακάρου ανατράπηκε εντός της περιοχής του Ελευθεραί από τον Μάστορα, με τον κ. Φακή χωρίς δεύτερη σκέψη να δείχνει την άσπρη “βούλα” του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός του Προμηθέα, Χρήστος Πότσης, οποίος είδε τον Άρη Μόσιαλο να πέφτει στη σωστή, αριστερή του γωνία, και να τον κερδίζει, κρατώντας προσωρινά το 1 – 0.

Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα ο Α.Ο. Ελευθερών απείλησε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Ο Βαγγέλης Θεοδώρου από τα όρια της μεγάλης περιοχής σούταρε, με τον Αλέξανδρο Παπαδημητρίου με τα ακροδάχτυλα να απομακρύνει σε κόρνερ.

Πέντε λεπτά πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Στέφανος Πρισακάρου έκανε δύο τα τέρματα της ομάδας του Βαγγέλη Στεφανή. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κωνσταντίνου Παπαδόντα στο 40ο λεπτό, ο υψηλόσωμος φορ του Προμηθέα πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανανάληψη και στο 46ο λεπτό ο Κωνσταντίνος Παπαδόντας πέρασε τους αντιπάλους στο στην ταχύτητα, όμως δεν σημάδεψε σωστά ότνα βρέθηκε απέναντι από τον Άρη Μόσιαλο, βρίσκοντας την εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Ελευθεραί.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Χρήστος Πότσης επωφελήθηκε της αδράνειας των αμυντικών του Ελευθεραί και αφού κέρδισε τις κόντρες, από θέση τετ – α – τετ και από το ύψος του πέναλτι, πλάσαρε άουτ στη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία του αγώνα!

Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του Πρισακάρου να μην βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα με τη διαφορά πως αυτός νικήθηκε από θέση μέσα στη μικρή περιοχή από τον Άρη Μόσιαλο και δεν αστόχησε. Ο Νίκος Πατσούρας πραγματοποίησε μια εξαιρετική ατομική ενέργεια από δεξιά, δίνοντας στα όρια της μεγάλης περιοχής στον Χρήστο Πότση στον άξονα, ο οποίος πέρασε την μπάλα στον Στέφανο Πρισακάρου. Ο Ρουμάνος επιθετικός όμως είδε τον Μόσιαλο να του λέει “όχι” σε ανεπανάληπτο τετ – α – τετ.

Στο 77′ το Ελευθεραί μπήκε και πάλι στο παιχνίδι. Ο Κώστας Χατζής έκανε μια σέντρα από δεξιά στοχεύοντας στο πρώτο δοκάρι τον Βατμανίδη, ο οποίος με γυριστή κεφαλιά κέρδισε τον Παπαδημητρίου, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση.

Το παιχνίδι… άνοιξε, με τα “λιοντάρια” να κυνηγούν πλέον την ισοφάριση στο παιχνίδι. Αυτό έδωσε χώρο στον Προμηθέα που με τον Πρισακάρου στο 86′ έπειτα από κάθετη πάσα στη πλάτη της άμυνας του Τζουρτζουκλή, είχε δοκάρι σε ανεπανάληπτο τετ – α – τετ, για να έρθει στο 90’+2′ ο Παπαδόντας να προλάβει στην έξοδο τον Μόσιαλο, έπειτα από κάθετη πάσα του Τζουρτζουκλή στον χώρο, και τσιμπώντας τη μπάλα την έστειλε αργά και βασανιστικά στα δίχτυα του Ελευθεραί για το τελικό 3 – 1.

Τη νίκη αυτήν, σύσσωμος ο Προμηθέας την αφιερώνει στον αθλητή του συλλόγου, Βασίλη Καραχάλιο, ο οποίος είχε μεσοβδόμαδα ένα τροχαίο ατύχημα και υπεβλήθει σε επιτυχημένη επέμβαση στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας. Μάλιστα μετά το τέλος του αγώνα το ποδοσφαιρικό τμήμα φωτογραφήθηκε κρατώντας τη φανέλα του, τονίζοντας πως τον περιμένουν γρήγορα πίσω στις προπονήσεις.

Προμηθέας Λάρισας (Βαγγέλης Στεφάνης): Παπαδημητρίου, Καραπετσάνης (87′ Αλίου), Ψύρρας, Σκαφιδάς, Κοτρώτσιος, Τζουρτζουκλής, Παπαδόντας, Πότσης (90′ Καρβουνάρης), Πρισακάρου, Τριτάρης, Πατσούρας Ν.

Α.Ο. Ελευθεραί (Άκης Ταυλαρίδης): Μόσιαλος, Ανυφαντής (66′ Χατζής Γ.), Μάστορας (57′ Βασιλόπουλος), Βλησαρούλης, Κολοβός, Καλφούντζος, Χατζής Κ., Καραγκιόζης, Θεοδώρου (81′ Ζησόπουλος), Μαυρούδης (72′ Βατμανίδης), Παιδής.