Αβέρωφ έτοιμο για… όλα!

Ιδανικό ξεκίνημα για το νεοφώτιστο ΠΑΟΛ Αβέρωφ που έκανε το 2×2 στην Α΄1 κατηγορία της ΕΠΣ Λάρισας σε αντίθεση με το Μαυροβούνι που υποχρεώθηκε στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του.

Χωρίς ιδιαίτερες στιγμές πέρασε το πρώτο μέρος στον βαρύ αγωνιστικό χώρο του γηπέδου του Αβέρωφ. Στην επανάληψη η ομάδα του Δημήτρη Κουκουλιάφκα «καθάρισε» την παρτίδα, παρά το ότι αγωνιζόταν και με αριθμητικό μειονέκτημα.

Στο 55ο λεπτό ο Μπαρούτας με όμορφη ατομική ενέργεια έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή και άνοιξε το σκορ για λογαριασμό των γηπεδούχων. Δέκα λεπτά αργότερα, το Αβέρωφ καλείται να συνεχίσει το παιχνίδι με δέκα παίκτες καθώς ο Πατρίκης αποβάλλεται από τον αγώνα με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους και να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο τέρμα που θα έφερνε το ματς στα ίσια παρά το ότι πίεσαν την γηπεδούχο ομάδα. Αντιθέτως οι γηπεδούχοι ήταν εκέινοι που σημείωσαν και το δέυτερο τέρμα της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα, στο 75′ ο Λιλολάρι με ένα σουτ στη κίνηση μετά από σέντρα του Μπαρούτα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μαγαζιώτης, γράφοντας το 2 – 0.

Το «κερασάκι» στην τούρτα της νίκης των «ΠΑΟΛίστας» έβαλε ο Θωμάς Κουσιάς στο 84′ με ωραίο πλασέ – σκάψιμο της μπάλας μετά από πάσα του Γιώργου Κόκρα διαμορφώνοντας το τελικό 3 – ο και «σφραγίζοντας» τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Δημήτρης Κουκουλιάφκας): Κατωτικίδης, Μούτσα, Πατρίκης, Κοτρώτσιος, Μητσιός, Λιλολάρι, Κουσιάς (87′ Βολιώτης), Παρλάντζας (87′ Στεργιούλας), Γραμμένος (55′ Κόκρας), Ντέκας, Μπαρούτας.

Α.Ο. Μαυροβουνίου (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Μαγαζιώτης, Σάπιος, Τατσέλος (75′ Σιδέρης), Μαντζαφούλης, Μπάγκας Δ. (60′ Νότας),  Κολιοφούτης, Μπατζέλας Ν., Χατζηλιάδης, Αρσένης (85′ λ.τ. Ριζόπουλος Δ.), Ακριβόπουλος (80′ Μπατζέλας Β.), Τριάντης.