«Αγγλικό» σκορ και νίκη των γηπεδούχων στη Συκέα

Τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα του 2ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, πέτυχε η Συκέα, μόλις λίγα 24ώρα μετά τα 120′ του αγώνα του Κυπέλλου ΕΠΣ Λάρισας, μόλις τη περασμένη Πέμπτη. Βέβαια αυτό δεν κούρασε τους παίκτες του Δημήτρη Καρατζιόλη να κερδίσουν με το επιβλητικό 4 – 2 την ομάδα του Ολύμπου Καρυάς.

Με τη νίκη αυτή ομάδα της Συκέας έφτασε τους 7 βαθμούς και την δεύτερη θέση (μαζί με τη Βαλανίδα), αφήνοντας στον πάτο της βαθμολογίας την ομάδα του Ολύμπου Καρυάς που παραμένει μετά από τρεις αγωνιστικές χωρίς βαθμό, πραγματοποιώντας το χειρότερο της ξεκίνημα τα τελευταία χρόνια.

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε πριν την ανάπαυλα (45′) του ημιχρόνου ο Φώτης Κατσιγιάννης από θέση τετ – α – τετ, εκμεταλλευόμενος την εξαιρετική μεταβίβαση του Μπλιάμπλια.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι «ξεμπουκώσαν» και έφτασαν σε δεύτερο τέρμα στο 49′ με κεφαλιά του Γιάννη Τέλλιου έπειτα από γύρισμα του Δημήτρη Καρατζιόλη. Στο 65′ ο Χασιώτης υπέπεσε σε πέναλτι πάνω στον Μανούσιο. Ο Χρήστος Δάσσιος ανέλαβε να μετουσιώσει το πέναλτι σε τέρμα και δεν λάθεψε και την μείωση του σκορ σε 2 – 1.

Στο 72′ ο Μπαργιώτας με μακρινό σουτ από πλάγια θέση, έδωσε και πάλι «αέρα» δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, με έναν άλλον Δάσσιο, τον Ορέστη, με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Παναγιωτόπουλου στο 79′ να μειώνει εκ νεόυ σε 3 – 2. Το τελικό σκορ, 4 – 2, διαμόρφωσε με την συμπλήρωση των ενενήντα, ο Κωνσταντίνος Πιστάλης με σουτ από πλεονεκτική θέση για γκολ.

Α.Ο. Συκέας (Δημήτρης Καρατζιόλης): Λιάκος, Βάμπος, Μήσιος, Καρατζιόλης Δ. (80′ Σολδάτος), Χασιώτης, Τέλιος, Τάχατος, Καρέλας, Μπλιάμπλιας (60′ Ζιώζιος Δ.), Κατσιγιάννης Φ. (70′ Μπαργιώτας), Καρατζιόλης Λ. (76′ Πιστάλης).

Όλυμπος Καρυάς (Θανάσης Μπαμπανάτσας): Καβαρατζής Ελ., Δάσσιος Γρ., Αξούγκας, Καραγκόγκος, Κατσιούρας, Μπασδέκης (46′ λ.τ. Παναγιωτόπουλος), Μανούσιος, Κουτσογιάννης, Χάμος, Δάσσιος Χρ., Δάσσιος Ορ.