Αγγλικό σκορ στην Ανθούπολη

Τη νίκη με σκορ 5 – 2 πανηγύρισε η Ανθούπολη απέναντι στην Υπέρεια στο γήπεδο της Ανθούπολης κι έτσι πήρε βαθιά «ανάσα» ενόψει και της συνέχειας του πρωταθλήματος στον 1ο όμιλο της Β΄ΕΠΣΛ.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίρνουν αέρα δύο τερμάτων πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πεντάλεπτο καθώς αρχικά στο 2′ ο Δημόπουλος ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι και άνοιξε το σκορ ενώ τρία λεπτά αργότερα έπειτα από λάθος συννενόηση Τσιούρη και Μωυσίαδη ο Σκορδίλης τσίμπησε την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα για το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν από την αρχική ψυχρολουσία και στο 25′ ο Γκατζόγιας έπιασε το σουτ με τον Μάτη όμως να διώχνει. Το 2-0 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Με την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού ο Δημόπουλος με κοντινό πλασέ έπειτα από επέμβαση του Μωυσίαδη ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι αετοί μείωσαν σε 3-1 με διαγώνιο σουτ του Τσακουρίδη πέντε λεπτά αργότερα.

Ενώ στο 73′ κατάφεραν να μειώσουν σε 3-2 με σκόρερ τον Αποστόλη Δημητρίου ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την σθεναρή επέμβαση του Μάτη και με κοντινό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν ψηλά ώστε να πετύχουν την ισοφάριση και οι γηπεδούχοι βρήκαν χώρο στην κόντρα επίθεση και στο 85′ ο Τσούτσος με δυνατό σουτ πέτυχε το 4-2.

Το τελικό 5-2 έλαβε χώρα στο 90′ όταν ο Δημόπουλος βρέθηκε απέναντι στον Μωυσίαδη έσπασε την μπάλα στον Τσούτσο και αυτός προ κενής εστίας δεν δυσκολεύτηκε να την στείλει στα δίχτυα της Δόξας.

Ανθούπολη (Δημόπουλος): Μάτης, Κυπαρίσσης, Κατσιαβριάς(80′ Τσούτσος), Χριστιανός, Τσιαδήμος, Παυλίδης, Γκουντουμάνης, Βλησαρούλης(76′ Κόγιας), Σκορδίλης(85′ Φιλοκώστας), Δημόπουλος, Χαλιαμούρδας

Δόξα Υπέρειας (Κώστας Τσιτσιούμης): Μωυσιάδης, Ευθυμιάδης, Τσιούρης Γ.,Τσούνη, Μπάσιος, Δημητρίου Απ,Πολύζος, Τσακουρίδης, Καλφόγλου(65′ Δημητρίου Θ.), Κερμελίδης , Γκατζόγιας.

Πηγή: ifarsala.gr