Αγχώθηκε αλλά πανηγύρισε τη πρόκριση η Κ14!

Την εντός έδρας ήττα με σκορ 1 – 0 από την ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας γνώρισε η Κ14 της ΕΠΣ Λάρισας, όμως πήρε αυτό που ήθελε δηλαδή τη πολυπόθητη πρόκριση στη δεύτερη φάση του Ενωσιακού πρωταθλήματος!

Η λαρισινή ομάδα αν και δεν ξεκίνησε το ματς στο γήπεδο της Νεάπολης όπως θα ήθελε, καθώς βρέθηκε να χάνει με σκορ 0 – 1 από το δεύτερο λεπτό, προκρίθηκε στην επόμενη φάση, καθώς υπερτερούσε σε τριπλή ισοβαθμία έναντι της Ένωσης Ηπείου και Πρέβεζας/Λευκάδας και δεν έπρεπε να χάσει με δύο γκολ διαφορά.

Το 0 – 1 έστειλε λοιπόν το σύνολο του Δημήτρη Τσέτσιλα στην επόμενη φάση, καθώς αυτό ήταν το τελικό αποτέλεσμα στην 7η και τελευταία αγωνιστική του 3ου ομίλου και στο παιχνίδι της Τετάρτης ανάμεσα στις δύο Ενώσεις!

Η ΕΠΣ Λάρισας στο σημερινό ματς έπαιζε για δύο αποτελέσματα, καθώς και με ισοπαλία «κλείδωνε» τη πρόκριση, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα από την εκκίνηση, καθώς στο 2ο λεπτό ο Γκουγκίδης σημείωσε άθελα του αυτογκόλ σε εκτέλεση κόρνερ του Σολδάτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και στο 69′, ο Κυριακίδης έφθασε κοντά στο 0 – 2, αφού η μπάλα από το δικό του σουτ σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας της ΕΠΣ Λάρισας…

Από τη πλευρά τους, οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές στιγμές στο 18′ με τον Νικολακούλη και στο 47ο λεπτό με τον Χριστώνη.

Το 0 – 1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του κ. Κουτρομάνου κι έτσι η ΕΠΣ Λάρισας αν και με πολύ άγχος πήρε αυτό που ήθελε και πανηγύρισε τη πρόκριση στην επόμενη φάση!

ΕΠΣ Λάρισας (Δημήτρης Τσέτσιλας): Αντωνόπουλος, Ντιντής, Πέτρου, Νικολακούλης, Μπαντραλέξης, Τσούτσος, Χριστώνης, Παπαδημητρίου, Βλιώρας, Μουλτσιάς, Γκουγκίδης.

Στο πάγκο βρίσκονταν οι: Γκατζιάς, Τόπης, Μπέης, Ντούσιος, Κοβούσογλου, Πολύζος, Κουκουράβας.

ΕΠΣ Πρέβεζας/Λευκάδας: Πολίτης, Νάτσιος, Σουλιώτης, Ανδρέου, Σεςργής, Μητσιός, Τάτσης, Λούλας, Σολδάτος, Γαλιάτσος, Πλασκασοβίτης.

Στο πάγκο βρίσκονταν οι: Παπαστεργίου, Γλένης, Νατσούλης, Χριστάκης, Κυριακίδης, Γιούργας, Χρήστου.

Κουτρομάνος, Κανιούρας, Καλογριανίτης (ΕΠΣ Καρδίτσας).