Αδίκησε τον εαυτό της!

Τη τρίτη συνεχόμενη ήττα για το 2018 δέχθηκε η ΑΕΛ στη Τρίπολη, όπου έχασε από τον Αστέρα, με την ήττα να έρχεται στα τελευταία τριάντα λεπτά της αναμέτρησης. Μπορούσε το κάτι παραπάνω η ΑΕΛ που δεν πήρε τίποτα από το σημερινό παιχνίδι.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τον Αστέρα Τρίπολης ο Μιχάλης Μανιάς που πέτυχε τα δύο πρώτα τέρματα των γηπεδούχων, αλλά και ο Γιώργος Αθανασιάδης ο πορτιέρο του Αστέρα, όπου έκανε την απόκρουση του ματς στο 67ο λεπτό στη κεφαλιά του Γιάννη Μασούρα, όπου και κράτησε ζωντανή την ομάδα του, με τους «βυσσινί» να «αγγίζουν» το δεύτερο τους γκολ.

Η ΑΕΛ φιλοξενήθηκε στο γήπεδο «Θ. Κολοκοτρώνης» σήμερα το απόγευμα, για τη 17η αγωνιστική της Super League, με τους «βυσσινί» να προέρχονται από την εντός έδρας από τον Ολυμπιακό τη περασμένη αγωνιστική και τον Αστέρα να προέρχεται από την εκτός έδρας «λευκή» ισοπαλία με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Είχε ρυθμό και γκολ

Η πρώτη ουσιαστική ευκαιρία στον αγώνα καταγράφηκε στο 2ο μόλις λεπτό. Ο Μαντίντα τροφοδότησε από τα δεξιά τον Ισνάλντο και ο τελευταίος με κοντινή προβολή «άγγιξε» το γκολ, όμως ο Μλάντεν Μπόζοβιτς έβγαλε δύσκολα με το πόδι κι ενώ η μπάλα βρήκε στο αριστερό κάθετο δοκάρι της εστίας της ΑΕΛ.

Η απάντηση στις ευκαιρίες για την ΑΕΛ ήρθε στο 7ο λεπτό. Ο Βασίλης Ρέντζας τροφοδότησε τη μπάλα στον Άντναν Αγκάνοβιτς και ο τελευταίος σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως ο Γιώργος Αθανασιάδης αντέδρασε σωστά και εξουδετέρωσε την ευκαιρία αυτή βγάζοντας τη μπάλα κόρνερ.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Αστέρας Τρίπολης κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ. Ο Μουνάφο έβγαλε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και ο Μιχάλης Μανιάς από κοντά στο πρώτο δοκάρι κέρδισε τον Μλάντεν Μπόζοβιτς κι έκανε το 1 – 0.

Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο δεν έμειναν στο 1 – 0 και απάντησαν με νέα ευκαιρία στο 18ο λεπτό. Ο Σάντι Κρίζμαν δέχθηκε τη μπάλα από τον Άντναν Αγκάνοβιτς και ο Κροάτης επιθετικός σούταρε με διπλή προσπάθεια από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Αθανασιάδη να αντιδράει και πάλι σωστά και να βγάζει τη μπάλα σε κόρνερ.

Γκολ στην επανάληψη για την ΑΕΛ!

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με το σκορ να είναι υπέρ του Αστέρα Τρίπολης, όμως αυτό άλλαξε στην επανάληψη. Συγκεκριμένα, μετά από γύρισμα της μπάλας στη περιοχή των γηπεδούχων στο 53ο λεπτό, αυτή σταμάτησε στο χέρι του Μανώλη Μπέρτου και ο κ. Παπαδόπουλος ορθά έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Εκτελεστής αυτού ήταν ο συνήθης «ύποπτος», Θωμάς Ναζλίδης, όπου έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιώργου Αθανασιάδη και έφερε το παιχνίδι και πάλι στα ίσια.

Χορηγοί Μετάδοσης

Πάντως, νωρίτερα ο Θωμάς Ναζλίδης είχε «αγγίξει» και πάλι το γκολ σε σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον πορτιέρο του Αθανασιάδη να εξουδετερώνει με εκπληκτική απόκρουση τη μπάλα και να τη βγάζει σε κόρνερ.

«Άγγιξε» την ανατροπή, το έβαλε ο Αστέρας

Το παιχνίδι συνεχίστηκε αρκετά καλά για την ΑΕΛ, όπου κι έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 67ο λεπτό για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ.

Συγκεκριμένα, ο Άντναν Αγκάνοβιτς εκτέλεσε το έβδομο κόρνερ της ΑΕΛ στο σημερινό παιχνίδι, ο Θωμάς Ναζλίδης πήρε τη πρώτη κεφαλιά και από το σημείο του πέναλτι ο Γιάννης Μασούρας πήρε τη δεύτερη κεφαλιά, με τον Γιώργο Αθανασιάδη να κάνει ίσως και την απόκρουση της αγωνιστικής, κρατώντας την ισοπαλία για τον Αστέρα Τρίπολης.

Κι ενώ οι «βυσσινί» πίεζαν και είχαν καλή παρουσία στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας Τρίπολης πέτυχε το 2 – 1 και ο Μιχάλης Μανιάς κατάφερε να σημειώσει αυτό που δεν μπόρεσε ο Γιάννης Μασούρας, δηλαδή το γκολ.

Στο 71ο λεπτό λοιπόν ο Μιχάλης Μανιάς δέχθηκε τη μπάλα στο ύψος της μεγάλης περιοχής κι ενώ τον μάρκαρε ο Νίκολα Ζίζιτς, εκείνος γύρισε όμορφα και με ωραίο τελείωμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μπόζοβιτς για το 2 – 1.

«Γκάφα» του Μπόζοβιτς, τελείωσε το ματς

Τις όποιες ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα στο σημερινό παιχνίδι έβαλε τέλος στο 84ο λεπτό ο Γιώργος Κυριακόπουλος. Ο αριστερός μπακ του Αστέρα Τρίπολης με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και αριστερά, έστειλε τη μπάλα με σχετική ευκολία στα δίχτυα της ΑΕΛ, με τον Μλάντεν Μπόζοβιτς να μένει «άγαλμα» ενώ είχε χρόνο για να αντιδράσει και να «καθαρίσει» τη φάση αυτή.

Το μόνο που πρόσφεραν τα τελευταία λεπτά στο παιχνίδι ήταν η φάση στις καθυστερήσεις. Ο Θωμάς Ναζλίδης εκτέλεσε φάουλ για τους «βυσσινί» και η μπάλα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Γιώργου Αθανασιάδη με τη μπάλα να διώχνουν εν τέλει οι αμυντικοί του Αστέρα Τρίπολης.

Το 3 – 1 αποτέλεσε γεγονός στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και η ΑΕΛ δέχθηκε τη τρίτη συνεχόμενη ήττα για το 2018 μετά από τους Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα και Ξάνθη στο Κύπελλο Ελλάδος.

Αστέρας Τρίπολης (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Μπέρτος, Κυριακόπουλος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγλέσιας, Τόνσο, Μουνάφο, Ισνάλντο (75′ Ντουντού), Μαντίντα (63′ Κώτσιρας), Μανιάς (82′ Γκοντό).

ΑΕΛ (Ηλίας Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Γουάλας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Λαγός, Μασούρας, Μιλοσάβλιεβιτς, Αγκάνοβιτς (77′ Μλαντένοβιτς), Ναζλίδης, Κρίζμαν (82′ Λεοζίνιο).