ΑΕΚ – Κύμη 82-76 (pics)

Η ΑΕΚ (15-11) ζορίστηκε, αλλά νίκησε την Κύμη (14-12) με 82-76 και κατέκτησε την 5η θέση στην κανονική διάρκεια της Basket League. Με ΠΑΟΚ στα playoffs οι «κιτρινόμαυροι».

Η «Βασίλισσα» τα βρήκε αρκετά δύσκολα για ένα 20λεπτο κόντρα στην ομάδα της Εύβοιας, αλλά το «ξέσπασμα» του Λαρεντζάκη στην τρίτη περίοδο με τους 11 πόντους του ήταν αρκετό, για να βάλει μπροστά τους γηπεδούχους και να μην χάσουν ποτέ ξανά το προβάδισμα.

Ο Έλληνας γκαρντ ξεχώρισε με την παρουσία του, όπως και ο Μάνι Χάρις που έκανε double double. Σημαντικές βοήθειες έδωσαν οι Καββαδάς – Πάντερ.

Από τους φιλοξενούμενους, ο Σμιθ είχε 15 πόντους, 6 ασίστ και 5 ριμπάουντ και ο ΜακΦάντεν 13 πόντους και 5 ασίστ.

Οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκουν τον ΠΑΟΚ στα playoffs και η Κύμη με τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε στο ματς έχοντας το «πάνω χέρι» (6-2, 2′), αλλά η Κύμη αντέδρασε (6-7, 4′) και με τον ΜακΦάντεν να… εκτελεί, άνοιξε λίγο τη διαφορά (12-16, 7′), για να κάνει ο Κάιζερ το 21-21 (10′). Μετά από ένα επιμέρους 14-4 στη δεύτερη περίοδο, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν και πάλι τα «ηνία» με δύο τρίποντα των Σάκοτα-Πάντερ (36-29, 15′), αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα κι έφτασαν στην ισοφάριση (40-40, 20′), μετά την εύστοχη βολή του ΜακΦάντεν από την τεχνική ποινή στον κόουτς Σάκοτα. Η ομάδα του Καστρίτη ήταν πιο δυνατή στη ρακέτα (12-20 πόντοι), ενώ πήρε και 10 πόντους από τα 8 λάθη της ΑΕΚ.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα της Εύβοιας προηγήθηκε με τρίποντο του Μανωλόπουλου (40-43, 21′) και κρατούσε το προβάδισμα (49-53, 26′). Ο Λαρεντζάκης, όμως, το πήρε… προσωπικά και με 11 πόντους του και ασίστ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ (57-53, 28′), η οποία έφτασε στο +9 με τρίποντο του Γκριν (64-55, 30′).

Ο Αμερικανός γκαρντ με τους Πάντερ και Καββαδά έβαλαν την «Βασίλισσα» στο +13 (72-59, 34′), με την Κύμη να κάνει ένα μικρό «ξέσπασμα» (72-65, 35′). Ο ΜακΦάντεν ευστόχησε στη συνέχεια για τρεις (76-72, 39′), αλλά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 82-76.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η ΑΕΚ ήταν πιο εύστοχη στα τρίποντα (44%) κι έκανε λιγότερα λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Λαρεντζάκης (16π.) και Χάρις (16π., 11ρ., 5ασ.) πήραν από το… χέρι την ΑΕΚ. Ο πρώτος είχε και ο δεύτερος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Καββαδάς (10π.) και Πάντερ (11π.) έδωσαν λύσεις, ειδικά στο δεύτερο μέρος.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βίλιαμσον σε περίπου 25 λεπτά είχε 0 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Οι 11 πόντοι του Λαρεντζάκη στην τρίτη περίοδο, που έβαλαν μπροστά την ΑΕΚ κι έκτοτε δεν έχασε ξανά το προβάδισμα.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΑΕΚ το πρώτο μέρος και η Κύμη την ήττα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο 36′ ο Καββαδάς ξέφυγε από τον Κάιζερ και κάρφωσε μπροστά του για το 76-65.

Τα Δεκάλεπτα: 21-21, 40-40, 64-55, 82-76.

Πηγή: gazzeta.gr