Ακάθεκτος ο Δωτιέας!

Την εξαιρετική του πορεία στο φετινό πρωτάθλημα της Α΄ΕΠΣ Λάρισας συνέχισε ο Δωτιέας Αγιάς που νίκησε στην έδρα του τον Φαλανιακό με 2 – 1.

Έτσι η ομάδα της Αγιάς διατηρήθηκε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ισοβαθμώντας με τον Αχιλλέα Φαρσάλων στους 16 βαθμούς. Από την άλλη ο Φαλανιακός κατέχει τη 13η θέση της βαθμολογίας, ισοβαθμώντας με το Μακρυχώρι.

Στον αγώνα τώρα και ενώ οδεύαμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν τρόπο και να «ξεκλειδώσουν» την αντίπαλη άμυνα. Ο… «συνήθης ύποπτος» Γιώργος Τσατσαλίδης με πλασέ μέσα από τη περιοχή στο 40΄έκανε το 1 – 0.

Στην «επανάληψη» ωστόσο οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και απάντησαν ουσιαστικά στο γκολ που δέχτηκαν. Στο 55ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Χρήστος Λυγούρας κέρδισε πέναλτι και την εκτέλεση ανέλαβε ο Βασίλης Λυγούρας που δεν αστόχησε ισοφαρίζοντας σε 1 – 1.

Ο Δωτιέας Αγιάς με τη σειρά του ξαναπήρε το προβάδισμα είκοσι λεπτά αργότερα. Συγκεκριμένα στο 75΄ο Ντέιβιντ Μπόντε μετά από ωραία προσωπική ενέργεια σούταρε και νίκησε τον αντίπαλο γκολκίπερ κάνοντας το 2 – 1. Ο Φαλανιακός έχασε δύο ευκαιρίες με τους Δημήτρη Παπαγεωργίου και Γιάννη Κόκκινο μη μπορώντας να ισοφαρίσει ξανά. Με το 2 – 1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δωτιέας Αγιάς (Κώστας Τσότσος): Φαρμάκας, Γούτος Ν., Τσακάλι, Σούλι, Γούτος Ευάγγ. (65′ Φιλιππούλης), Ντακούλας, Νάτσης, Μπόντε, Παππάς, Ραμάι, Τσατσαλίδης.

Φαλανιακός (Φερραίος Γιαννακός): Καλαμάτας, Μαχαίρας, Γκάζι, Τσάκε, Λιλολάρι, Λυγούρας Β., Πανταζής (80′ Σακελλαρίου), Μπλέντι (68′ λ.τ. Κόκκινος Στ.), Λυγούρας Χρ., Παπαγεωργίου (46′ λ.τ. Αλατάς Ι.), Κόκκινος Ι.

Μπουμαρσόπουλος, Νατσιούλας, Καρακώστας.