Ακαδημία Τυρνάβου… κορυφής!

Στην κορυφή του 2ου Ομίλου της Β΄ΕΠΣ Λάρισας έπιασε τον Δολιχιακό, η Ακαδημία Τυρνάβου που κέρδισε με 2 – 0 τους Αμπελοκήπους στο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής του Ομίλου.

Ο Δολιχιακός ηττήθηκε στην Βερδικούσια με 2 – 1 και η Ακαδημία με την νίκη της, έφτασε την ομάδα του Δολιχιακού στην κορυφή με 25 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πήραν «κεφάλι» στο σκορ στο 37ο λεπτό με πλασέ του Στάμου μέσα από την περιοχή, με το 1 – 0 να είναι και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη και στο 50′ οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Αλεξούλη, είχαν δοκάρι σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Αποστόλη Τσιάμπα, την στιγμή όπου στο 58′ έμειναν με ποδοσφαιριστή λιγότερο, καθώς ο Λίλι Δόνος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη – κόκκινη κάρτα.

Και τελικά στο 67′ η Ακαδημία Τυρνάβου «κλείδωσε» το παιχνίδι και τους τρεις βαθμούς της νίκης με κεφαλιά του Λώζου μετά από κόρνερ του Γιάννη Μπάκου. Νωρίτερα μάλιστα (61′) ο Λώζος είχε δοκάρι για την Ακαδημία Τυρνάβου με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Μπάκου.

Οι άνθρωποι των Αμπελοκήπων εύχονται στον Γιάννη Μπονόμι τα καλύτερα, καθώς ο νεαρός τερματοφύλακας φεύγει τις επόμενες ημέρες στο εξωτερικό και στη πόλη του Λονδίνου για επαγγελματικούς λόγους.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Χαλκιάς, Καλούδας, Σκρουμπής, Δασκαλόπουλος (77′ Καραγιάννης), Κόκκας, Μπάκος Κ., Στάμου, Κατσαβός, Λώζος (83′ Γαλάρας), Μπάκος Ι., Κουβεντάρης (68′ Μπουζούκας.).

Αμπελόκηποι (Γιάννης Αλεξούλης): Μπονόμι, Δούκας, Τσιόγκας, Δόνος Λ., Πότσης, Καραχάλιος, Δόνος Άντ., Δελής, Μπόλος (57′ Γιαννάκης), Χιούσα (47′ λ.τ. Παλαμίδας), Τσιάμπας (70′ Τριτάρης Αχ.).