Ακόμα σκοράρει η «Academica»

Την επιστροφή της στα νικηφόρα αποτελέσματα πανηγύρισε με… επτά τέρματα η Ακαδημία Τυρνάβου, κερδίζοντας τον Μύτικα Καλυβίων (6 – 0) το μεσημέρι της Κυριακής (11/11, 15:00) στο γήπεδο του «Ζερμά – Γαλάτου» στον Τύρναβο, στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Η ομάδα του Νίκου Κεχαγιά κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης μετά από δύο ανεπιτυχή αποτελέσματα (ισοπαλία 0 – 0 σε Πλατανούλια και εντός έδρας ήττα με 1 – 0 από τη Δόξα Βαλανίδας), φτάνοντας τους δέκα βαθμούς και την τρίτη θέση του 1ου Ομίλου, έχοντας τρεις λιγότερους από τον πρωτοπόρου, Ροδιακό.

Στον αντίποδα, η ομάδα του Μύτικα Καλυβίων έμεινε στην «ουρά» της βαθμολογίας μη έχοντας κάνει ακόμη βαθμολογικό… «σεφτέ».

Πρωταγωνιστής της νίκης της Ακαδημίας Τυρνάβου με 7 – 0 ήταν ο Καραγιάννης χάρις στο χατ – τρικ που πέτυχε στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα άνοιξαν τον χορό των τερμάτων με τον Τσένα να πλασάρει σωστά μέσα από την περιοχή τον αντίπαλο κίπερ για το 1 – 0. Στο 38′ ο Βασίλης Παπαχατζής με πλασέ μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Άλντο Σαμπανλάρι, διαμόρφωσε το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και στο 48′ με σουτ του Καραγιάννη το σκορ έγινε 3 – 0, ενώ στο 54′ μετά από σέντρα του Μουκούλη και πάλι ο Καραγιάννης με κεφαλιά αυτήν την φορά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4 – 0. Στο 60′ ο Καλέμι με ψύχραιμο πλασέ στη κίνηση έκανε το 5 – 0, ενώ στο 76′ ο Καραγιάννης με το τρίτο του τέρμα στο παιχνίδι πέτυχε το 6 – 0.

Το τελικό 7 – 0 σημείωσε στο 81′ ο Μουκούλης μετά από συνδυασμό με τον Βασίλη Παπαχατζή, ο οποίος βρήκε με «τακουνάκι», τον συμπαίκτη του, πριν εκείνος κερδίσει για έβδομη και τελευταία φορά τον αντίπαλο κίπερ της ομάδας του Μύτικα Καλυβίων.

Ακαδημία Τυρνάβου (Νίκος Κεχαγιάς): Σαμπανλάρι Γκ. (61′ Καρκατσέλας), Άλα (46′ Σερδένης), Μουκούλης, Τζουμέρκας, Καραγιάννης, Τσένα, Τριανταφύλλου, Παπαχατζής Β., Καραμούτης (61′ Σκρουμπής), Τσουλάνι (35′ Καλέμι), Σαμπανλάρι Αλ.