Ακόμη ένα «διπλό» για τη Δόξα!

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε από το γήπεδο του Συκουρίου η Δόξα Αργυροπουλίου, μιας και επικράτησε με 2 – 0 της τοπικής ομάδας, έπειτα και από το «διπλό» της περασμένης αγωνιστικής στη Γιάννουλη.

Η αναμέτρηση διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα της «μεγάλης» τοπικής κατηγορίας και αφού η Δόξα πήρε τη πολυπόθητη νίκη, συνεχίζει στη τέταρτη θέση της βαθμολογίας έχοντας τριάντα επτά βαθμούς.

Στην αντίπερα όχθη, το συγκρότημα των Φερραίου Γιαννακού – Λευτέρη Τέα, δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι θετικό από τη σημερινή αναμέτρηση κι έτσι έμεινε στους τριάντα τρεις βαθμούς και την έβδομη θέση ύστερα από αυτή την αγωνιστική.

Μόλις στο 10ο λεπτό ο Αντώνης Ραμάι με πλασέ ύστερα από σέντρα του Κώστα Ζάχου ευτύχησε να βάλει μπροστά το Αργυροπούλι στο σκορ και το 0 – 1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Γκαμπέτας με σουτ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στέλιου Μπαχτσιβάνου, ενώ στο 67ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκανα δύο τα τέρματα τους με το πλασέ του Δημήτρη Κόκκορα ύστερα από τη σέντρα του Γρηγόρη Περήφανου.

Στο 70ο λεπτό τώρα, ο Δημήτρης Κόκκορας είχε νέα ευκαιρία και η μπάλα από τη δική του προσπάθεια σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Βαγγέλη Φαρμάκα, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η ευκαιρία του Αντώνη Ραμάι στο 87ο λεπτό, με τη μπάλα να χτυπά στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Μάλιστα, οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα ποδοσφαιριστές. Από πλευράς Συκουρίου, οι Δημήτρης Πλιάγκας και Κώστας Τζιούρας αντίκρισαν τη κόκκινη κάρτα από τον κ. Γκάγκα, ενώ από πλευράς Αργυροπουλίου αποβλήθηκαν ο Σωτήρης Τσένος και ο Αποστόλης Ταρταμπούκας κι ενώ βρισκόταν στο πάγκο της ομάδας του για μεταξύ τους αψιμαχία.

Τέλος, ο Κίσσαβος Συκουρίου απώλεσε δύο σημαντικές στιγμές στο ματς με τους Γκαμπέτα και Πλιάγκα, ωστόσο το 0 – 2 έμεινε μέχρι το φινάλε της συνάντησης.

Κίσσαβος Συκουρίου (Φερραίος Γιαννακός – Λευτέρης Τέας): Φαρμάκας, Αργύρης, Χριστιανίδης, Τσανάκας, Κουτσοκέρας, Παυλόπουλος (73′ Τζιούρας), Μάντζιαρης, Γκαμπέτας (85′ λ.τ. Ζαϊρές), Καρβούνης (55′ Δίχρης), Πλιάγκας, Πετράκης.

Δόξα Αργυροπουλίου (Αλέξανδρος Παγκαρλιώτας): Μπαχτσιβάνος Αστ., Μπαχτσιβάνος Αστ., Τσένος, Περήφανος, Καφφές (73′ λ.τ. Ματθαίου), Κακαζούκης, Μίζα (65′ Σαΐτης), Κόκκορας (85′ Βογιατζής), Ζάχος, Ραμάι, Γκαραγκούνης (30′ λ.τ. Τσιάγκος).