Αλληλοεξουδετερώθηκαν στο Φαλανιώτικο ντέρμπι

Χωρίς νικητή έληξε το Φαλανιώτικο ντέρμπι, με τους Σμόλικα Φαλάνης και Φαλανιακό να μένουν στο 1 – 1 του πρώτου ημιχρόνου και να χάνει ο καθένας του δύο σημαντικούς βαθμούς, στη διαφορετική τους μάχη που κάνουν στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Για τους γηπεδούχους του Σμόλικα Φαλάνης χάθηκαν δύο σημαντικοί βαθμοί που ίσως μελλοντικά μπορεί να κοστίσουν την είσοδο της ομάδας στα πλέι-οφ ανόδου, ενώ για τους φιλοξενούμενους στο σημερινό ματς, του Φαλανιακού, αυτοί οι δύο βαθμοί φέρνουν τον σύλλογο πιο κοντά στην συμμετοχή των μπαράζ των πλέι-άουτ.

Και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, επετεύχθησαν στο πρώτο μέρος. Ο Ιωαννίδης στο 15′ κέρδισε πέναλτι από τον Δολιάνη, για τους «κιτρινόμαυρους» με τον Δημήτρη Παπαγεωργίου να το αξιοποιεί, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του Φαλανιακού από νωρίς στο ματς.

Η χαρά όμως των τυπικά φιλοξενουμένων δεν κράτησε για πολύ. Και αυτό, διότι στο 32ο λεπτό μετά από εκτέλεση φάουλ του Κώστα Κολοβού, ο Νότης Τάχας με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Γεωργούλα, διαμορφώνοντας από το πρώτο κιόλας ημίωρο το τελικό, 1 – 1, στο Φαλανιώτικο ντέρμπι.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Δολιάνης, Σκούπρας, Κολοβός, Μπαλαμώτης (85′ Τεκέδης), Ταστεμερίδης, Κατσαρός (60′ Τανάγιας), Τάχας (75′ Ζιώγας), Κακαβίτσης, Λιούσκας, Βενέτης (80′ Κόκκινος).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Μαχαίρας (69′ Φατούρας), Κολοβός, Σουλιώτης, Βαρσάμης, Πανταζής Γ., Λυγούρας Β., Μπλέντι, Λεσάι (83′ Λυγούρας Χ.), Ιωαννίδης, Παπαγεωργίου (57′ Δημητρέλης).