Αλώβητος ο Απόλλων Λάρισας!

Ο Απόλλων Λάρισας πανηγύρισε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη, επικρατώντας με 1 – 0 της Πύδνας Κίτρους για την εξ΄αναβολής 16η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Έτσι σε είκοσι συνολικά ματς στο φετινό πρωτάθλημα, η λαρισινή ομάδα διατηρήθηκε στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας 48 βαθμούς και περιμένει το αυριανό αποτέλεσμα του 2ου Ολυμπιακού Βόλου (με τον Αστέρα Πετριτή) που έχει 43.

Τα πράγματα ωστόσο δεν εξελίχθηκαν ιδανικά για τον Απόλλων Λάρισας στο ξεκίνημα του παιχνιδιού. Καθώς στο 25ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Φιρινίδης τραυματίστηκε στο χέρι και έτσι αναγκαστικά πέρασε στη θέση του ο Κουρδής.

Βέβαια, οι παίκτες του Σάκη Θεοδοσιάδη κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα στο 38ο λεπτό. Ο Σάββας με ένα εξαιρετικό σουτ, νίκησε τον ανήμπορο να αντιδράσει Παπατολίκα και έκανε το 0 – 1 που παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να υπερασπιστούν επάξια την εστία τους κρατώντας την ανέπαφη. Πανηγυρίζοντας μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 0 – 1 επί της Πύδνας Κίτρους. Μάλιστα ο Απόλλων ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες το ματς, διότι αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ιβανίδης.

Πύδνα Κίτρους (Γιώργος Χατζάρας): Παπατολίκας, Καραγκούνης, Λαζαρίδης, Κωτσιόπουλος, Στούμπος, Σαμουηλίδης, Καθάριος, Δήμας, Κυπαρίσσης, Ντόσης, Τσατσαρής.

Απόλλων Λάρισας (Σάκης Θεοδοσιάδης): Φιρινίδης (25′ λ.τ. Κουρδής), Σάββας, Παπαδόπουλος, Ανδρέου, Ιορδανίδης, Αγρόδημος, Πέντα, Διβανές (70′ Ιβανίδης), Καμπέρης (75′ Συράκος), Σκούπρας, Μανθάνο.