«Ανάσα» για Σμόλικα, καταδίκη για Νέα Πολιτεία

Σημαντική νίκη-τρίποντο πήρε ο Σμόλικας Φαλάνης εκτός έδρας στη Νέα Πολιτεία, κερδίζοντας με 1 – 0 την τοπική Αστραπή την οποία και καταδίκασε πλέον στα πλέι-άουτ!

Με τη νίκη αυτή ο Σμόλικας Φαλάνης έφτασε τους 35 βαθμούς και πλέον αισθάνεται μεγαλύτερη ασφάλεια στη κατηγορία, αυξάνοντας την διαφορά από την Αναγέννηση Καλοχωρίου και τη γραμμή των πλέι-άουτ κατά δύο βαθμούς, φτάνοντας συνολικά τους επτά βαθμούς. Από την άλλη, η Αστραπή Νέας Πολιτείας μετά και τη νέα ήττα παρέμεινε στους 20 βαθμούς και δύσκολα θα γλυτώσει τα πλέι-άουτ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, το οποίο και χώρισε τις δύο ομάδες, πέτυχε ο Γιώργος Κακαβίτσης με πλασέ στη κίνηση στο 7ο λεπτό του ματς, μετά και από σέντρα του Σάκη Δάσσιου.

Η Νέα Πολιτεία που πάλεψε για την ισοφάριση, είχε χαμένες ευκαιρίες με τους Τζουμάκη και Κυριάκο, με το καταδικαστικό 0 – 1 για αυτήν να μένει έως και το φινάλε της αναμέτρησης.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο 55ο λεπτό τραυματίστηκε σοβαρά στο χέρι του, ο 16χρονος ποδοσφαιριστής της Αστραπής Νέας Πολιτείας, Βαγγέλης Σκόμπας, όπου και μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο για περαιτέρω εξετάσεις.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Κώστας Τσότσος): Μπρέλλας, Σιάρκος, Παπαμάνος, Αλεξανδρής, Χλωρός (80′ Μηνάς), Βενέτης, Μπέτσης, Τζουμάκης, Κυριάκος, Σκόμπας (55′ λ.τ. Ραμάι), Φούντας.

Σμόλικας Φαλάνης (Χρήστος Χατζηλιάδης): Καραναστάσης, Μανακούσιος, Δολιάνης, Κολοβός Κ., Πρίφτης, Κολοβός Χρ., Τσιρβούλης (82′ Παπαδάμος), Σκούπρας (72′ Τανάγιας Χρ.), Κόκρας, Κακαβίτσης, Δάσσιος (87′ Τανάγιας Γ.).