«Ανάσα» για το Πουρνάρι!

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε η Αναγέννηση Πουρναρίου, η οποία στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Α’1 ΕΠΣ Λάρισας επικράτησε με 1 – 0 του ΠΑΟΛ Αβέρωφ.

Μετά από αυτή τη νίκη που πέτυχε το Πουρνάρι, έφτασε συνολικά τους 30 βαθμούς στο πρωτάθλημα και έπιασε στην 15η θέση της βαθμολογικής κατάταξης τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ. Με τις δύο ομάδες να απέχουν αμφότερες τέσσερις βαθμούς από τις θέσεις που οδηγούν στη παραμονή.

Στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού οι φάσεις δεν ήταν πολλές. Όμως το ματς στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους πήρε «φωτιά». Στο 40′ για τον ΠΑΟΛ Αβέρωφ, κεφαλιά πάσα του Νίκου Παππά στον Σωτήρη Κουτσάκη, ο τελευταίος βγήκε τετ – α – τετ και πλάσαρε άουτ.

Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν πιο αποτελεσματικοί και στο αμέσως επόμενο λεπτό ευτύχησαν να πάρουν το προβάδισμα. Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Πουρναρίου, πάσα του Γρηγόρη Τσιαμούρα στον Δημήτρη Καφαντάρη και ο τελευταίος με σουτ μέσα από τη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0 – 1.

Στο δεύτερο ημίχρονο τώρα υπήρχαν δύο χαμένες ευκαιρίες για το Πουρνάρι με τον Γκαντόγλου να μη καταφέρνει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Από την άλλη βέβαια ούτε ο ΠΑΟΛ Αβέρωφ κατάφερε να απειλήσει με το τελικό σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει το Πουρνάρι νικητή με 0 – 1.

ΠΑΟΛ Αβέρωφ (Χρήστος Γραβάνης): Μάνος, Κοτρώτσιος Αθ., Καραλής, Κοτρώτσιος Χρ., Δεμέστιχας, Δήμου, Παρλάντζας, Μητσιός, Πουρνάρας (55′ Θέμελης), Παππάς (75′ Λεμονής), Κουτσάκης (55′ Πατρίκης).

Αναγέννηση Πουρναρίου (Στέλιος Κορομηλάς): Κρητικός Ι., Ζαϊρές, Ζιούστης, Κρητικός Θ. Β., Κώτσιας, Νεμπεγλέρας, Κουρμπάτι, Νικούλης, Καφαντάρης (85′ Γκαντόγλου), Κρητικός Μ. (80′ Κρητικός Θ. Γ.), Τσιαμούρας (90′ Μήλιος).