Ανανέωσε το ραντεβού με την «μεγάλη» κατηγορία με «διπλό» στα Βούναινα!

Στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας και μαθηματικά τη νέα σεζόν θα βρίσκεται ο Φαλανιακός που κέρδισε στα Βούναινα την τοπική ομάδα και εξασφάλισε τη παραμονή του στη «μεγάλη» κατηγορία και τη νέα χρονιά. Δύο γκολ ο Σπύρος Ιωαννίδης, δύο ασσίστ ο Γιώργος Λεσάι στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν από το πρώτο μέρος να επιβάλουν τον ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο και πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου κατάφεραν να έχουν προβάδισμα ασφαλείας δύο τερμάτων.

Μόλις στο 9ο λεπτό ο Ιωαννίδης με σουτ μέσα από την περιοχή έπειτα από πάσα του Λεσάι άνοιξε το σκορ για τους «κιτρινόμαυρους» που έκαναν δύο τα τέρματά τους στο 24′ μετά από σουτ του Γιώργου Πανταζή έξω από τη περιοχή των Βουναίνων και μετά από λάθος εκτίμηση της μπάλας από τον Ζεϊμπέκη, ο Φαλανιακός πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων.

Στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και καθώς οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων κατευθύνονταν προς τα αποδυτήρια, ο κ. Νίτσας απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον επιθετικό των Βουναίνων, Γιώργο Τσανά για εξύβριση, με τους «βυσσινί» να βγαίνουν να αγωνιστούν στο δεύτερο μέρος με αριθμητικό μειονέκτημα και με δύο τέρματα στη… πλάτη τους!

Με την εκκίνηση της επανάληψης ο Φαλανιακός τελείωσε την υπόθεση νίκη με ένα τρίτο τέρμα. Στο 46ο λεπτό μετά από πάσα του Λεσάι (δεύτερη ασσίστ στο ματς), ο Δημητρέλης με ωραίο τελείωμα μέσα από τη περιοχή έκανε το 0 – 3, ενώ τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε και πάλι ο Ιωαννίδης που στο 51′ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε το δεύτερό του προσωπικό τέρμα στη συνάντηση.

Στο 83′ μετά από σέντρα του Σπύρου Ιωαννίδη, ο Χρήστος Λυγούρας με κεφαλιά εξ΄ επαφής κέρδισε τον Λορίδα, γράφοντας έτσι τον επίλογο της αναμέτρησης

Α.Ε. Βουναίνων (Θοδωρής Εμμανουήλ): Ζεϊμπέκης (80′ Λορίδας), Χατζηλιάδης Σ., Καρέτζος (55′ Γιουρούκης), Ξαφάρας, Κατσιώτης, Ραπτόπουλος, Χριστοδούλου, Μερτζανίδης Ηλ., Τσανάς, Νταναβάρας, Καζάνι Κ. (60′ Μερτζανίδης Φ.).

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Μιχάλης Μαλαμάς): Γεωργούλας, Μαχαίρας (59′ Σακελλαρίου), Βαρσάμης (52′ Πάνου), Κολοβός Ν. (52′ Λυγούρας Χρ.), Βουγιατζής, Λυγούρας Β., Πανταζής Γ. (52′ Πανταζής Ηλ.), Λεσάι, Δημητρέλης, Φατούρας, Ιωαννίδης.