Ανατροπή και μοναξιές στη κορυφή για τον Ηρακλή Λάρισας

Στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας και μοναχός του έμεινε ο Ηρακλής Λάρισας, κερδίζοντας στη Νέα Πολιτεία την ομώνυμη ομάδα της Αστραπής με ανατροπή του σκορ και 5 – 1.

Με τη νίκη αυτή οι «κυανόλευκοι» έφτασαν τους 16 βαθμούς, μένοντας μόνοι πρώτοι στη κορυφή της «μεγάλης» κατηγορίας του Νομού, μιας και η Δόξα Αργυροπουλίου ηττήθηκε με 2 – 0 από τον Κίσσαβο Συκουρίου, οι οποίοι και πλέον μοιράζονται την δεύτερη θέση με 13 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν στην αναμέτρηση και μάλιστα στην εκκίνηση αυτής. Όταν στο 6ο μόλις λεπτό, ο Τσεκούρας με ωραία ατομική προσπάθεια και δαιγώνιο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Αναστασίου, ανοίγοντας τον χορό των τερμάτων.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, μιας και ο Φώτος στο 14′ με ιδανικό πλασέ στη κίνηση έφερε το παιχνίδι και πάλι από την αρχή, για να δώσει το προβάδισμα στο συγκρότημα του Γιάννη Τσακμακίδη στο 20′ με πλασέ ο Ζαφειρίου. Πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 1 – 3 όταν στο 41′ το σουτ του Γκιουρσάνη αποκρούστηκε από τον Μαρδάνη και εν συνεχεία η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Ενα λεπτό αργότερα όμως ευστόχησαν για το 3 – 1. Σκόρερ και πάλι ο Φώτος που με δυνατό σουτ στη κίνηση, μετά από εκτέλεση κόρνερ, έκανε το 3 – 1.

Στην επανάληψη και στο 75′ ο Ηρακλής Γκιουρσάνης με ψηλοκρεμαστό πλασέ κέρδισε τον Μαρδάνη για το 4 – 1, ενώ το τελικό 5 – 1 διαμόρφωσε στο 89′ ο ίδιος ποδοσφαιστής.

Αστραπή Νέας Πολιτείας (Βαγγέλης Μπιρσίμης): Μαρδάνης, Σιάρκος (15′ λ.τ. Μπέτσης), Χλωρός, Κατσάνος, Χασιώτης, Τσεκούρας (58′ Σκόμπας), Ιωαννίδης (75′ Μαναός), Καψιώχας, Αργυρακούλης, Κοταρέλας (46′ Τόπης), Καλτσάς.

Ηρακλής Λάρισας (Γιάννης Τσακμακίδης): Αναστασίου, Δραγατσίκης, Φορτομάρης, Παπαμάνος, Μόσχος, Μπάμης (52′ λ.τ. Κοντοθανάσης), Γιαννακόπουλος, Παπαγιαννούλης, Γκιουρσάνης (89′ Βασιλειάδης), Ζαφειρίου (90′ Κυριάκης), Φώτος.