Ανατροπή και πρόσω ολοταχώς για… «σαλόνι»

Σπουδαία νίκη και από πλευράς βαθμολογίας αλλά και γοήτρου, πέτυχε η ομάδα των Βουναίνων, κερδίζοντας τον Κίσσαβο Συκουρίου με 3 – 2 και ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα, παραμένοντας στη τρίτη θέση της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας και υποχρεώνοντας τον Κίσσαβο στην πρώτη του ήττα μετά από 26 παιχνίδια!

Στους 58 βαθμούς έφθασε μετά και τη νίκη αυτή η ομάδα των Βουναίνων παραμένοντας στη τρίτη προνομιούχο θέση που οδηγεί στην Α΄ ΕΠΣ Λάρισας, νιώθοντας όμως την «ανάσα» του Δαμασιακού που επίσης κέρδισε στο Κιλελέρ με 2 – 4, έχοντας 57. Κι΄ όλα αυτά, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της σεζόν.

Στα αξιοσημείωτα καταγράφεται το γεγονός πως ο Κίσσαβος Συκουρίου έχασε μετά από 25 αγωνιστικές. Συγκεκριμένα είχε να ηττηθεί από τις 9 Οκτωβρίου του 2016 και την 5η αγωνιστική όπου και έχασε στη Νεάπολη από τον πρωταθλητή, Ηρακλή με 3 – 1.

Αγωνιστικά η ομάδα των Βουναίνων μπήκε καλύτερα στο γήπεδο, αλλά μόνον για πέντε λεπτά. Και αυτά παραλίγο να φτάσουν για να κάνουν την ζημιά στην άμυνα του Κισσάβου. Ο Πρεσακάρου πίεσε στα όρια της μεγάλης περιοχής τον Χάρη Αλμυρούλη, διεκδικώντας ουσιαστικά μια χαμένη μπαλιά για την ομάδα, «τσιμπώντας» την μπάλα και έχοντας προλάβει στην έξοδο τον Παπαρσένο, στέλνοντας όμως τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 8′ ο Κάτσας έριξε την προειδοποιητική βολή. Αφού πάτησε περιοχή, επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ στο απέναντι «Γ» της εστίας των Βουναίνων, βλέποντας όμως τον «Ζέμπε» να εκτινάσεται να αποκρούει εντυπωσιακά, κρατώντας την εστία του ανέπαφη. Η απάντηση όμως των Βουναίνων δεν άργησε να έρθει. Στο 14′ οι Σταύρος Τσαπράζης και Γκέρσι Καζάνι έπαιξαν ωραία το ένα – δύο, με τον τελευταίο να βγαίνε σε θέση βολής απέναντι από τον Παπαρσένο, πλασάροντας διαγώνια και χαμηλά, βλέποντας τον νεαρό κίπερ να απομακρύνει με τα πόδια, ένα ανεπανάληπτο τετ – α – τετ.

Εν τέλει το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι οι οποίοι δεν είχαν άγχος στα… «πόδια» τους και έτσι έφταναν στο πρώτο μέρος με μεγαλύτερη άνεση στα αντίπαλα καρέ. Ήταν το 27ο λεπτό όταν ο Δημήτρης Πλιάγκας σέντραρε με στόχο τον Αλέξανδρο Κάτσα, ο οποίος αυτή τη φορά με ένα διαγώνιο σουτ στο απέναντι «Γ» κέρδισε τον Ζεϊμπέκη για το 0 – 1.

Στην επανάληψη και στο 55′ οι γηπεδούχοθ έφθασαν στην ισοφάριση, όταν ο κ. Κυρίτσης έδειξε την άσπρη «βούλα» του πέναλτι σε χέρι αμυντικού και ο Σταύρος Τσαπράζης, ψύχραιμος δεν αστόχησε για το 1 – 1. Στο 68′ όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι το προβάδισμα. Ο Κορδέλας σέντραρε από δεξιά και ο Τζιούρας που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι οκτώ λεπτά νωρίτερα στη θέση του Καλούση, με ένα πλασέ στη κίνηση πέτυχε το 1 – 2.

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε άμεσα. Μόλις πέντε λεπτά αργότερα μετά από σέντρα του Γιώργου Τσανά, ο Στέφανος Πρεσακάρου με κεφαλιά κέρδισε τον Παπαρσένο για την εκ νέου ισοφάριση σε 2 – 2. Οι των Βουναίνων πίεσαν για το 3 – 2 στα τελευταία και δραματικά λεπτά του αγώνα. Στο 76′ ο Σταύρος Τσαπράζης είχε δοκάρι για να έρθει ο Χάρης Κοτρώτσιος στο 81′ με κεφαλιά να διαμορφώσει το τελικό 3 – 2, έπειτα από όμορφη σέντρα του Γιώργου Τσανά.

Βέβαια στην ανατροπή του σκορ συντέλεσε και το γεγονός πως ο Κίσσαβος έμεινε με ποδοσφαιριστή λιγότερο στον αγωνιστικό χώρο, καθώς αποσύρθει στο… νοσοκομείο ως τραυματίας ο Ζαϊρές μετά από «σκληρό» τάκλιν που δέχθηκε από τον Κώστα Χριστοδούλου. Για τη φάση αυτή μάλιστα οι Συκουριώτες διαμαρτύρονται έντονα για μη αποβολή του ποδοσφαιριστή των Βουναίνων.

Η διοίκηση των Βουναίνων εύχονται περαστικά και ταχεία ανάρρωση στον ποδοσφαιριστή του Συκουρίου, Βασίλη Ζαϊρέ που τραυματίστηκε στο σημερινό παιχνίδι.

Βούναινα (Λάζαρος Αγγλόπουλος): Ζεϊμπέκης, Κοτρώτσιος, Κουτής, Χατζηλιάδης Γ., Μερτζανίδης, Χριστοδούλου, Γκομοσίδης, Τσαπράζης Στ., Πρεσακάρου, Τσανάς, Καζάνι.

Κίσσαβος Συκουρίου (Δημήτρης Τσέτσιλας): Παπαρσένος, Κώτσιας Ν., Σελήνης, Αγγέλης, Αλμυρούλης, Καπετάνι, Κορδέλας, Καλούσης (60′ Τζιούρας), Πλιάγκας (46′ Ζαιρές), Μαυρομάτης, Κάτσας (70′ Βλαχογιάννης).