Ανατροπή και τρίποντο για τον Φαλανιακό!

Με το παιχνίδι Απόλλων – Φαλανιακός έκλεινε το πρόγραμμα της 2ης Αγωνιστικής ημέρας της Α΄ ΕΠΣ Λάρισας σήμερα, με την ομάδα του Τάκη Παραφέστα να πανηγυρίζει το πρώτο της τρίποντο με ανατροπή στη δύσκολη έδρα της Φιλιππούπολης.

Στο 45′ ο Τανάγιας εδωσε το προβάδισμα στον Απόλλων σε μια στιγμή αδράνειας στην άμυνα του Φαλανιακού με τον Φαλανιακό να είναι κατώτερος του αναμενομένου στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Φαλανιακός αρχικά ισοφάρισε στο 56’ με τον πάλαι ποτέ ποδοσφαιρισή του Απόλλων, Βαρσάμη να σκοράρει ενάντια στη παλιά του αγάπη. Η ομάδα του τάκη Παραφέστα συνέχισε το πρέσινγκ και στο 72′, ο προωθημένος Γκόλτσος έπιασε κεφαλιά βλέποντας όμως την μπάλα να σταματά στο δοκάρι του Φαρμάκα.

Η φάση η οποία έδωσε και τη νίκη στον Φαλανιακό εξελίχθηκε στο 87′ όταν και ο Γκόλτσιος προωθήθηκε και με κοντινό πλασέ έκανε το 1 – 2.

Απόλλων Λάρισας (Ζόραν Μπάμποβιτς): Φαρμάκας, Παππάς, Μπαλαμώτης, Εμμανουήλ, Σπυρόπουλος, Καραγκιόζης (61′ Καρβούνης), Ιωαννίδης (46′ Μπάρδας), Τανάγιας (73′ Τσέλιγκας), Αντωνόπουλος.

Φαλανιακός (Τάκης Παραφέστας): Μιγδάνης, Φραγκούλας (46′ Παπαδόπουλος), Μανακούσιος, Πανταζής Γ., Γκόλτσος, Δήμος (46′ Ιγκλέζος), Κολοβός, Βαρσάμης, Πανταζής Δ., Παπαγεωργίου (64′ Παπαδόπουλος Δ.), Τσιρόπουλος.