Ανατροπή με Βράκα – Τσιαγκάλη!

Την νίκη που την φέρνει στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Α΄1 ΕΠΣ Λάρισας, πέτυχε η Δάφνη Γλάυκης στο σπίτι της, κόντρα στην νεοφώτιστη αλλά ελπιδοφόρα ομάδας της Συκέας.

Το συγκρότημα του Δημήτρη Δανιλούλη αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλει κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι με τους Τσιαγκάλη και Βράκα να πιστώνονται ένα μεγάλο μερίδιο της επιτυχημένης εμφάνισης της Δάφνης.

Το σκορ άνοιξε για τους φιλοξενουμένους στο 30ο λεπτό, όταν ο Αποστόλου σε λάθος συννενόηση με τον Κουκουτσή γύρισε την μπάλα προς τα πίσω, με αυτήν να περνά την γραμμή του τέρματος της Δάφνης, πετυχαίνοντας έτσι αυτογκόλ άθελα του.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα στο δικό τους αυτογκόλ, όταν στο 33′ ο Βράκας επιχείρησε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα “έπαιξε” άσχημο παιχνίδι μπροστά από τον Ξεσφίγγη, φεύγοντας μέσα από την αγκαλία του και παίρνοντας πάνω από το κεφάλι, καταλήγοντας κατά αυτόν τον τρόπο στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δανιλούλη έφτασαν στην ανατροπή πριν την συμπλήρωση του πρώτου 45λεπτου, όταν ο Βράκας βρήκε τον Ζήση Τσιαγκάλη, ο οποίος μέσα από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ξεσφίγγη για δεύτερη φορά.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Συκέα είχει μια καλή επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ, όταν στο 58′ ο Λέτσιος εκτέλεσε φάουλ με τον Λάζο να πιάνει την κεφαλιά από κοντά, στέλνοντας όμως την μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουκουτσή.

Στο 73′ οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Ο Βράκας σέντραρε και πάλι, ο Τσιαγκάλης πήρε την κεφαλιά – “ψαράκι” μέσα από την περιοχή, ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ σε 3 – 1 για τους γηπεδούχους.

Ο επίλογος έφερε την υπογραφή του υψηλόσωμου κεντρικού αμυντικού της Δάφνης, Γκόγκα. Ο Γκόγκας σούταρε ο Ξεσφίγγης απέκρουσε ασθενές, η μπάλα στρώθηκε στον Γκόγκα και πάλι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό Γλαύκη – Συκέα 4 – 1.

Δάφνη Γλαύκης (Δημήτρης Δανιλούλης): Κουκουτσής, Σερακιώτης, Αποστόλου, Γκόγκας (85′ Παναγιωτόπουλος), Υφαντής, Χειμώνας, Μπατζογιάννης (55′ Σπανούλης), Τζιότζιος, Τσιαγκάλης, Βράκας, Τσιώλης Β. (75′ Τσιώλης Ν.).

Α.Ο. Συκέας (Δημήτρης Στάθης): Ξεσφίγγης, Ντόκος, Χασιώτης, Παλάσκας Γ. (46′ Βασιλόπουλος), Λάζος, Τέλιος, Ζιώζας (46′ Τάχατος), Παληγιάννης, Λιούρας, Καρέλας, Λέτσιος.