Ανατροπή στην ανατροπή και νίκη για Παναγροτικό!

Χρειάστηκαν να γίνουν δύο ανατροπές ούτως ώστε ο Παναγροτικός Νίκαιας να κερδίσει στο γήπεδο του Θεσσαλικού την τοπική ομάδα της Χαραυγής, που το «πάλεψε» έως το φινάλε, χάνοντας στο 85′ τον βαθμό της ισοπαλίας, στη δύσκολη μάχη που κάνει για παραμονή στον 1ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας.

Με τη νίκη του αυτή, ο Παναγροτικός Νίκαιας συνέχισε την ανοδική του πορεία στον 1ο Όμιλο της Β΄ ΕΠΣ Λάρισας, μειώνοντας την διαφορά από την κορυφή του Ομίλου (εκεί όπου βρίσκονται Μαυροβούνι και Βαμβακού) στους τρεις πόντους και συνεχίζοντας το κυνήγι της ανόδου. Στον αντίποδα η Χαραυγή έμεινε στους 7 βαθμούς και πλέον ψάχνει ένα «θαύμα» για την σωτηρία της στην κατηγορία.

Σε ένα ματς πλούσιο σε γκολ, ο Γελαλής ήταν εκείνος που μόλις στο 5ο λεπτό έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Βασίλη Ταχτιντή, με μία απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Το προβάδισμα για τον Παναγροτικό όμως δεν κράτησε για πολύ. Με την συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Δημήτρη Παππά με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πετράκη, μη όμως μένοντας εκεί. Και αυτό διότι στο 34′ κατάφερε να κάνουν την ολική ανατροπή του σκορ και να πάνε εκείνοι στα αποδυτήρια με το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Σκόρερ του 2 – 1 και της ολικής ανατροπής των γηπεδούχων ήταν ο Λαχανάς με ένα σουτ από τα όρια της μεγάλης περιοχής.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και τελικά το βρήκαν. Αν και αργά, στο 77′, εν τέλει ο Νικογιάννης ήταν εκείνος που με κεφαλιά από κόρνερ του Γελαλή έφερε και πάλι το ματς στην… ισοπαλία, για να ολοκληρώσει την νέα… ανατροπή του σκορ, στο 85′ ο Παπακώστας με σουτ μέσα από τη περιοχή.

Χαραυγή (Δημήτρης Παππάς): Τζαφέτας, Πούλιος, Μουτκανάς, Πετράκης, Σκοτεινιώτης, Λαχανάς, Κοτσαμπασούλης, Ζυγούρης, Παππάς, Βαρσάμης, Χατζηκαμαγιάννης.

Παναγροτικός Νίκαιας (Βασίλης Ταχτιντής): Γρηγορίου, Τσούντζουρας (65′ Φουρίκης), Ψαρούλης, Νικογιάννης, Γεωργόπουλος, Σακελλαρίου, Τσούλκας, Παπακώστας, Γελαλής, Ανδρεόπουλος (46′ Τζατζάκης), Γκατζούλης (46′ Πανδρεμένος).

Ρουπέλας, Μπατζιανούλης, Οικονομόπουλος.