Ανοιχτοί «λογαριασμοί» με μικρό προβάδισμα ΠΟΕ

Προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Ελασσόνα, πήρε ο ΠΟΕ, που αναδείχθηκε ισόπαλος με τον Φαλανιακό στη Φαλάνη με σκορ 2 – 2.

Η ομάδα του Ζήζη Ζιάγκα παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα σε ένα καθοριστικό για την εξέλιξη τουα αγώνα, σημείο, παρόλα αυτά, οι Ελασσονίτες δεν το έβαλαν κάτω και δεν πέτυχαν απλά το λεγόμενο… εκτός έδρας γκολ, αλλά πήραν και την ισοπαλία, εξασφαλίζοντας ένα μικρό προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού της Ελασσόνας.

Το παιχνίδι ήταν από το πρώτο έως και το τελευταίο λεπτό ανοιχτό σε κάθε σκορ μιας και οι δύο ομάδες άφησαν τις σκοπιμότητες στα αποδυτήρια και βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο να προσφέρουν ποδοσφαιρικό θέαμα. Και βάση αποτελέσματος, ο στόχος επετεύχθη, μιλώντας δίκαια για δύο από τις καλύτερες ομάδες του Νομού.

Στο 18ο λεπτό ο Τσιάκος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, γκολ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια του ημίχρονο της αναμέτρησης.

Ο Κώστας Τσιάκος έκανε όμορφη ατομική ενέργεια από τα δεξιά μπαίνοντας κατά μέτωπο επίθεση και παίζοντας το ένα – δύο με τον Χρήστο Λυγούρα μπήκε στη περιοχή όπου σούταρε δυνατά και εύστοχα για το 1 – 0.

Στην επανάληψη και με την εκκίνηση αυτής στο 48ο λεπτό ο Κώστας Τσιάκος εκτέλεσε ένα φάουλ έξω δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όπου ο προωθημένος Βασίλης Φλώρος με κεφαλιά στη «κλειστή» γωνία του Γούπου έκανε το 2 – 0.

Από εκεί και έπειτα ο ΠΟΕ ανέβασε «στροφές» και έψαξε τουλάχιστον το ένα γκολ που θα του έδινε βάσιμες ελπίδες για τον επαναληπτικό. Και βρήκε δύο τέρματα.

Στο 55′ μια απομάκρυνση αμυντικού του ΠΟΕ έγινε ασσίστ τον Έρβιν Πετκολάι που είδε τη μπάλα να αναπηδά μπροστά στον Βασίλη Φλώρο και να τον βγάζει τετ – α – τετ με τον Βασίλη Μάλτζαρη τον οποίο και πλάσαρε εύστοχα για το 2 – 1.

Στο 60ο λεπτό σημειώθηκε η φάση του αγώνα! Ο Λαζαρίδης έκανε μια τρομερή ενέργεια από δεξιά «αδειάζοντας» δύο αντιπάλους, έβγαλε παράλληλα στην εστία εκεί όπου αμυντικοί της Φαλάνης απομάκρυναν πάνω στον Πετκολάι που σούταρε σε δεύτερο χρόνο με τον Χρήστο Λυγούρα να απομακρύνει πάνω στη γραμμή, ενώ ο Καραγκούνης που πήρε το ριμπάουντ σημάδεψε τον Μάλτζαρη, που μπλόκαρε σταθερά.

Τελικά το γκολ της ισοφάρισης για τον ΠΟΕ ήρθε στο 68ο λεπτό, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματούλα στο δεύτερο δοκάρι και καρφωτή κεφαλιά του Στεφάνου Σουγλή.

Φαλανιακός (Τάσος Μπεριτζάς – Κώστας Παπαρίζος): Μάλτζαρης, Παππάς, Φλώρος, Σούλι (85′ λ.τ. Καρυώτης), Πανταζής Ηλ., Λυγούρας Β. (90′ λ.τ. Ντανίκας), Λυγούρας Χρ. (72′ Φουσίκας), Αντωνόπουλος (64′ Κολοβός Ν.), Λεσάι, Μπλέντι, Τσιάκος.

ΠΟΕ (Ζήσης Ζιάγκας): Γούπος, Περτζιόνι, Λαγός, Σουγλής Στ., Νταμπώσης, Χάμος, Αθανασούλης, Πετκολάι, Λαζαρίδης (62′ Ζηρδέλης), Καραγκούνης (84′ Μπαρλαγιάννης), Ματούλας (88′ Πετάνι).