Αντέδρασε και νίκησε!

Ο Όλυμπος Καρυάς μπορεί να βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ από την Βερδικούσια, όμως έκανε την ανατροπή και πανηγύρισε την εντός έδρας νίκη με 3 – 1.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους αντιπάλους τους, όταν μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Δημήτρης Μιχαλές με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Καρακώστα.

Μάλιστα λίγο μετά το πέρας του πρώτου ημιώρου, η Προοδευτική Βερδικούσιας έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ. Όταν και πάλι από απευθείας εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά του Νίκου Οικονόμου του Γεωργίου, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι!

Πέντε λεπτά όμως αργότερα οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Και ο Διονύσης Μανούσιος με ψηλοκρεμαστό σουτ έξω από τη περιοχή νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα, ισοφαρίζοντας σε 1 – 1. Το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Όλυμπος Καρυάς μπήκε δυναμικά και η «πλάστιγγα» έγειρε υπέρ του. Διότι πρώτα στο 55΄ο Χάμος με ωραίο σουτ έξω από τη περιοχή έκανε την ανατροπή πραγματοποιώντας το 2 – 1 και έπειτα στο 65΄ο Λευτέρης Χάμος με πλασέ μετά από πάσα του Κουτσογιάννι, διαμόρφωσε το τελικό 3 – 1.

Όλυμπος Καρυάς (Λευτέρης Τηγανής): Καρακώστας, Μπασδέκης, Καβαρατζής, Στεργιούλας (75′ Κατσιούρας), Αξούγκας, Δάσσιος Χρ., Δάσσιος Κ., Χάμος, Κουτσογιάννης, Μανούσιος, Δάσσιος Ορ.

Προοδευτική Βερδικούσιας (Κώστας Μπακλαβάς): Ζουρλαδάνης, Συνάπαλος, Φραγκογούλας, Μούμος (75′ Μάνης), Ζερδαλής Σπ. Χρ., Καρκατσέλας, Οικονόμου Ν. Γ., Θάνος, Οικονόμου Ν. Αθ. (75′ Χατζής), Μιχαλές, Πανταζής (55′ Ζερδαλής Σπ. Δ.).