Αντωνιάδης «κερνούσε», Πέτσας σκόραρε!

Ο Μέγας Αλέξανδρος Χαλκιάδων επέστρεψε στις νίκες καθώς επικράτησε με σκορ 3 – 2 του Μυραϊκού στην έδρα του και έτσι έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στην 5η θέση του πρώτου ομίλου της Γ΄ ΕΠΣΛ Λάρισας.

Πρωταγωνιστές στην επικράτηση των «ροσονέρι» ήταν οι Τάκης Αντωνιάδης ο οποίος σκόραρε ένα τέρμα ενώ μοίρασε δύο ασίστ και ο Γιάννης Πέτσας ο οποίος σκόραρε δύο τέρματα.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 8′ όταν ο Αντωνιάδης εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ ο Πέτσας έκανε την καρφωτή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων, κάνοντας έτσι το 1 – 0.

Πέντε λεπτά αργότερα και έπειτα από μια σέντρα οι Μακρυγιάννης και Κυριάκου πήδηξαν για κεφαλιά η μπάλα έσκασε μπροστά στον Κονατσιώτη ελέω του βρεγμένου τερέν άλλαξε πορεία μπροστά του και κατέληξε στα δίχτυα, με τον Μυραϊκό να ισοφαρίζει με αυτόν τον ανέλπιστο τρόπο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν ώστε να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα και μπορεί το σουτ του Αναγνώστου πέντε λεπτά αργότερα να έδιωξε με υπερένταση ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων σε κόρνερ, όμως στο 32′ ο Τασιόπουλος πάτησε περιοχή από τα δεξιά, «χόρεψε» τον προσωπικό του αντίπαλο και στην σέντρα που επιχείρησε η μπάλα σταμάτησε σε χέρι αμυντικού με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη «βούλα» του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αντωνιάδης ο οποίος δεν λάθεψε και έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «ροσονέρι». Το 2 – 1 ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή τους ώστε να πετύχουν ακόμη ένα τέρμα και να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη. Αρχικά στο 50′ ο Πέτσας πάτησε περιοχή με το πλασέ του όμως να είναι αδύναμο και να περνάει άουτ. Εν τέλει με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ο Αντωνιάδης εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά ο Πέτσας βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα πετυχαίνοντας το 3 – 1 και παράλληλα το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τριπλή ευκαιρία να πετύχουν και τέταρτο γκολ όταν ο Άγγελος Τασιόπουλος βρέθηκε σε θέση τετ – α – τετ έκανε το σουτ η μπάλα κοντραρέ στον τερματοφύλακα, ο Ντίνος Τασιόπουλος στην επαναφορά έκανε το πλασέ με τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων να διώχνουν πάνω στον Πέτσα με το σουτ του τελευταίου να περνάει λίγο δίπλα από τα δοκάρια.

Τρία λεπτά αργότερα ο Άγγελος Τασιόπουλος και πάλι έκανε όμορφη ατομική ενέργεια και το πλασέ από τα αριστερά μέσα στην περιοχή με την μπάλα να περνάει μόλις άουτ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3 – 2 στο 72′ με τον Χασιώτη.

Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης ανήκε στους γηπεδούχους καθώς πέντε λεπτά αργότερα ο Αντωνιάδης εκτέλεσε με πολύ δύναμη το φάουλ με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι των φιλοξενούμενων και έτσι παρέμεινε το 3 – 2 μέχρι την λήξη του αγώνα.

Μέγας Αλέξανδρος Χαλκιάδων (Βασίλης Τσιανάκας): Κονατσιώτης Μακρυγιάννης Κυριάκου Τασιόπουλος Ντ., Ζαχόπουλος, Αντωνιάδης, Αναγνώστου (70′ Ψύρρας), Πέτσας (85′ Στεφανίδης), Τασιόπουλος Αγγ., Νασιούλας.

Μυραϊκός (Άρης Παπαθανασίου): Σταυροθεόδωρος, Κόκκινος, Κλεβίς, Ντεντζονάι, Μπαντούλης, Κυριακάκης, Βλάνδος, Παπαγιαννόπουλος, Ψυμούλης (54′ Χασιώτης), Λυμτσιούλης, Φιλιππίδης (46′ Καραβιδές).